Kalp yetmezliğinde fonksiyonel kapasite ile göz muayene bulguları ve oftalmik arter dopler parametrelerinin karşılaştırılması
Comparison of eye medical evidence and ophtalmic artery doppler parameters with the functional capacity of patient in heart failure
  1. Tez No: 266723
  2. Yazar: HASAN MURAT UĞURLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAHYA İSLAMOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
AMAÇ: Kalp yetersizliğinde dolaşım yetmezliği ve konjesyon sonucunda yaşam kalitesi, fonksiyonel kapasite, egzersiz toleransı azalmaktadır. Tüm organların perfüzyonu bozulmakta ve organ fonksiyonları olumsuz etkilenmektedir. Bu çalışmada fonksiyonel kapasitedeki kötüleşme ile birlikte göz muayene bulguları ve gözü besleyen oftalmik arterin doppler parametrelerindeki değişimleri karşılaştırmayı amaçladık.GEREÇ VE YÖNTEM: EF %45 ve altındaki sinüs ritmindeki 23 ile 84 yaşları arasındaki hastaları fonksiyonel kapasiteye göre üç gruba ayrıldı. NYHA Sınıf I olan 28 hasta,Grup I, Sınıf II olan 32 hasta Grup II, Sınıf III-IV olan 31 hasta Grup III olmak üzere gruplar oluşturuldu. Hastaların rutin tam kan, biyokimya çalışıldı, EKG `leri çekildi tüm hastaların EF ve FS hesaplandı. BMI (Body Mass İndex)' leri hesaplandı. Kalp yetersizliği risk faktörleri sorgulanarak hastalar Dicle Üniversitesi Göz Hastalıkları Polikliniğinde görme keskinliği, pakimetre ile kornea kalınlığı, Goldman Aplanasyon Tonometresi ile göz içi basıncı, biyomikroskop ve 90 `lık Wolk yardımıyla indirekt oftalmoskopi ile göz dibi muayenesi sonucunda tespit edilen hipertansif retinopati, diyabetik retinopati, retinal atrofi bulguları varsa bulgular kaydedildi. Tüm hastaların oftalmik doppler ultrasonografisi radyoloji kliniğinde yapıldı. Tüm bulgular SPSS 11.5 programı ile Kruskal-Wallis tek yönlü varyans analizi kullanılarak istatistiği yapıldı.BULGULAR: Gruplar arasında tam kan, biyokimya parametreleri, lipid profili, kalp yetersizliği risk faktörlerinden HT, DM, KAH, Hiperlipidemi, Kronik Böbrek Yetersizliği ve BMI açısından benzer özelliklere sahipti. Hastaların 49`u iskemik 42'si non iskemik kalp yetersizliği olan hastaların biyokimya parametrelerinden üre (p:0,006), total bilirubin (p:0,001) ve direkt bilirubin (p:0,003) seviyesinde FK `deki kötüleşme ile tedrici bir artış, serum Na düzeylerinde FK kötüleştikçe düşüş gözlendi (p:0,03 ). EF ve FS parametrelerinde FK kötüleşmesi ile birlikte istatistiksel olarak anlamlı olan bir azalma gözlendi (EF p:0,004, FS p:0,003).Göz muayene bulgularından sağ ( p:0,18) ve sol ( p:0,12) kornea kalınlığı, sağ (p:0,16) ve sol ( p:0,11) göz içi basıncı , göz dibi bulguları ile gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmedi. Oftalmik arter doppler parametrelerinde sol pik sistolik hızda (p:0,06 ) ve sol end diastolik hızda (p:0,09) analmlı olmayan bir azalma saptandı. Sağ pik sistolik hızda (p:0,07) ve sağ end diastolik hız (p:0,07)'da anlamlı olmayan azalma saptandı. Sağ rezistivite (p:0,64) ve sol rezistivite (p:0,64) indeksileri ile sağ pusatil (p:0,62) ve sol pulsatil (p:0,46) indeksleri arasında gruplar arasında anlamlı farklılığa rastlanmadı fakat fonksiyonel kapasitedeki kötüleşme ile anlamlı olmasada oftalmik arter akım parametrelerinde hafif bir bozulma olduğu gözlendi.SONUÇ: Yapılan çalışmada fonksiyonel kapasitede kötüleşme sonucunda karaciğer ve böbrek fonksiyonlarının, göz muayene bulguları ile oftalmik doppler parametrelerinin olumsuz etkilendiği ve perfüzyon bozukluğu oluştuğu ancak istatistiksel olarak anlamlı olmadığı tespit edildi.ANAHTAR SÖZCÜKLER: Kalp yetersizliği, fonksiyonel kapasite, oftalmik doppler ultrason, oftalmik arter.
Özet (Çeviri)
AIM: In heart failure insufficiency of circulation and congetion decrease the life standart functional capacity and exertional tolerance and also damages all organs fuctions. İn this study we want to show the effect of worsening the functional capacity on eye medical evidence and dopler parameters of oftalmic arterMATERİAL AND METODS: We separate the patients that are ages between 23-84 in sinus ritm according to the NHYA functional capacity. It?s prefered in this study three groups instead of four classes of NYHA. Group 1; includes 28 patients who are Class I, Group 2 ; includes 32 patients are Class II. Group 3 ; includes 31 patients are Class III -IV.Patients blood cell,biochemistry EKG are checked and than their EF, FS ,BMI are calculated. Patients are exemined at Dicle University Oftalmology Clinic, their visual acuity, corneal thickeness by pakimetry, eye pressure by goldman aplanasyon tonometer and fundus findings by biomicroscop are studied and evidence of hipertansif retinopaty, diabetic retinopaty, retinal atropy and results of oftalmic arter doppler ultrason are wrote down and with all this findings statistical analizes is made by using SPSS 11.5 program and Krusskal-Wallis analise.RESULTS: Patients blood cell, lipid profil, BMI and risc factors for heart faiulare are nearly the same in all groups. In this study we analyise that when functional capacity got worse,urea (p:0,006), total biluribin (p:0,001), direct biluribin (p:0,003) increased and EF, FS paremeters (p:0,004-0,003) of patients and the level of Na (p:0,03) decreased. There wasn?t significant difference between corneal thickness right eye (p:0,179), left eye (p:0,118) and eye pressure right eye (p:0,161), left eye (p:0,111) and fundus findings in the groups. There was not significant decreasion in left peak sistolic velocity (p:0,055) and left end diastolic velocity (p:0,087). There was not significant decreasion in right end diastolic velocity (p:0,068) and right peak sistolic velocity (p:0,071), There was no relationsheap between right resistivity index (p:0,635), left resistivity index (p:0,635) and right pulsatil (p:0,617), left pulsatil index (p:0,455). However worsening functional capacity decreased the oftalmic arter velocity paremeters.CONCLUSION: In this study worsening functional capacity demaged the liver and kidney founctions and no significant decreased the velocity and perfusion of the oftalmic arter but it did not influence the eye exemine evidence.KEY WORDS:Heart failure, functional capacity, ophtalmic doppler ultrasound, ophtalmic artery