Konjenital katarakt operasyonu sonrası refraktif hata değişikliklerini biyometrik formüllerle saptamak
To determine refractive error changes which arise after congenital cataract surgery using biometric formulas
  1. Tez No: 266726
  2. Yazar: MEHMET EMİN DURSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN ÇAÇA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Konjenital katarakt operasyonu sonrası oluşan refraktif hata değişiklerini SRK, SRK-T, SRK-II, Binkhorst-II ve HoIIaday-1 formüllerini kullanarak saptamak.Metod ve Materyal: Dicle üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği'nde Eylül 2006-Mart 2009 tarihleri arasında konjenital katarakt nedeniyle katarakt ekstraksiyonu ile birlikte göz içi lens implantasyonu yapılan 46 hastanın 82 gözü çalışmaya alındı. Olgular aksiyel uzunluğuna göre; Grup 1: 22 mm'den küçük aksiyel uzunlukta kısa gözler. Grup 2: 22- 24 mm arası aksiyel uzunlukta olan normal gözler. Grup 3: 24 mm'den büyük aksiyel uzunluğa sahip uzun gözler olarak üç gruba ayrıldı. Operasyon sonrası refraktif hatalar sferik değere silindirik değerin yarısı (sferik eşdeğer) eklenerek hesaplandı. Her bir formülle hesaplamadan sonra beklenen refraktif hatadan operasyondan sonraki gerçek hata çıkarılarak mutlak refraktif hata hesaplandı. Her hasta için 1.ay, 3.ay, 6.ay ve 12.ayda mutlak refraktif hata değeri ölçüldü.Bulgular: Operasyon sonrası tüm olgularda 1.ay,3.ay,6.ay ve 12.ayda refraksiyon hatalarında formüller arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığını tespit ettik. Alt grupları incelediğimizde normalden kısa gözlerde de normal gözlerde olduğu gibi formüller arasında farklılık saptamadık. Mutlak refraktif hata değerleri açısından formülleri değerlendirdiğimiz zaman normalden uzun gözlerde Binhorst-II ve Holladay-1 formülleri SRK, SRK-II ve SRK-T'ye göre daha düşük hata değerleri vermektedir. Ayrıca olgularımızda 1.aydan 12.aya doğru gidildikçe erken yaşta daha fazla olmak üzere miyopiye doğru kayma saptadık.Sonuç: Konjenital katarakt operasyonu sonrası mutlak refraktif hata açısından uzun aksiyel uzunluktaki olgularda Binkhorst-II ve Holladay-1 formülleri daha güvenilirdir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To determine refractive error changes which arise after congenital cataract surgery using SRK, SRK-T, SRK-II, Binkhorst-II and HoIIaday-1 formulas.Material and Methods: Eighty two eyes of 46 patients were analyzed which cataract extraction and intraocular lens implantation applied because of congenital cataract at Dicle University Medical Faculty Department of Ophtalmology, between September -2006 and March-2009. According to axial length they were separated into three group; Group 1: shorten then 22 mm axial short eyes. Group between 2: 22- 24 mm axial normal eyes. Group 3: longer than 24 mm axial long eyes. After operation, refractive errors were calculated by adding half cylindrical to spherical valance. After calculation with each formula, absolute refractive error was calculated by ejecting expected mistake from post operation real mistake. For each patient, the absolute refractive error valance was measured in the period of 1st, 3rd, 6th and 12th monthsResults: In all post operation cases, we ascertained that there was not statistically meaningful refraction error difference between formulas in the 1.monht, 3.month, 6.month and 12.month. When we analyzed the subgroups, both in the eyes shorter than normal and in the eyes longer than normal, we did not determine difference between formulas. If we evaluate the formulas in terms of absolute refractive error valance, in the eyes longer than normal, Binhorst-II and Holladay-1 formulas give less error than SRK, SRK-II and SRK-T. Also in our cases we determined that there was tendency to myopia more in the early age from first month to twelfth month.Conclusion: In the terms of post congenital cataract surgery absolute refractive error, in the long axial cases Binkhorst-II and Holladay-1 formulas are more reliable.