Korneanın yeniden şekillendirilmesi ile miyopi tedavisi (ORTO-K)
Treatment of myopia with corneal reshaping (ORTHO-K)
- Tez No: 266805
- Danışmanlar: PROF. DR. AYFER KANPOLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
AmaçOrtokeratoloji özel tasarımlı ters geometri gaz geçirgen lenslerin gece uyurken takılmasıyla, korneanın yeniden şekillendirilip miyopinin geçici ve geri dönüşümlü olarak azaltılmasıdır. Bizim amacımız ortokeratolojinin erişkinlerde düşük-orta dereceli miyopi düzeltilmesindeki etkinliğini ve güvenilirliğini değerlendirmektir.Gereç-YöntemÇalışmaya 18 yaşından büyük (18 -38 yaş), -5.0 D ve altında sferik kusuru, 1.0 D ve altında silindirik kusuru, düzeltilmiş görme keskinliği 1.0 (0.0 logMAR) ve üzerinde olan 14 olgunun 28 gözü dahil edildi. Uygulama öncesi ve uygulama sonrası 1. gün, 1. hafta, 1. ay, 3. ay, 6 ay ve 1. yılda olgu gözleri düzeltilmemiş ve düzeltilmiş görme keskinliği, manifest refraksiyon, biyomikroskopi bulguları, kornea topografisi, kornea kalınlığı, keratometri, ön kamara derinliği, kontrast duyarlılık, yüksek seviyeli aberasyon ölçümleri açısından değerlendirildi. Ortalama takip süresi 14.7 ± 4.4 aydı.BulgularOrtokeratoloji öncesi ortalama düzeltilmemiş görme keskinliği 0.13 ± 0.01 (0.92 ± 0.038 log MAR) iken, 1. yılda 1.0 (0.0 ± 0 logMAR) idi. En iyi gözlükle düzeltilmiş görme keskinliği ortokeratoloji öncesi 1.0 ( 0.0 log MAR) idi ve takip boyunca aynı kaldı. Ortokeratoloji öncesi ortalama manifest refraksiyon sferik eşdeğer -2.7 ± 0.14 D iken 1. haftada -0.5 ± 0.08 D'ye düştü ve takip boyunca stabil kaldı. Astigmatizmadaki ortalama değişim 0.5 ± 0.2 D idi ve hiçbir gözde 1.00 D'den yüksek indüklenmiş astigmatizma görülmedi.
Özet (Çeviri)
PurposeOrthokeratology involves specially designed, reverse-geometry, rigid gas-permeable contact lenses worn while sleeping to temporarily and reversible reduce myopia by reshaping the cornea. Our purpose was evaluate the efficacy and safety of orthokeratology in adults with low to moderate myopia.Materials and MethodsTwenty- eight eyes of 14 adult subjects older than 18 years ( ranging in age from 18 to 38 years), were chosen with initial manifest refraction spherical corrections up to 5.00 diopters (D), astigmatism up to 1.00 D and best corrected visual acuity 1.0 (0.0 logMAR) or better. Each subject eye was evaluated in regards to the uncorrected and best corrected visual acuities, refractive correction, slitlamb examination, corneal topography, corneal thickness, keratometry, anterior chamber depth, contrast sensitivity, high-order aberrations, before and following lens fit at 1 day, 1 week, 1 month, 3 months, 6 months and 1 year. The mean follow-up following lens fit was 14.7 ± 4.4 months.ResultsThe mean uncorrected visual acuity was 0.13 ± 0.01 (0.92 ± 0.038 log MAR) before fitting lens and 1.0 (0.0 ± 0 logMAR) at the end of the first year and remained stable thereafter. The mean best-spectales corrected visual acuity was 1.0 (0.0 logMAR) before lens fit and remained the same for all following time. The mean manifest refraction spherical equivalent decreased from -2.7 ± 0.14 D to -0.5 ± 0.08 D at first week and remained stable thereafter. The mean astigmatic change was 0.5 ± 0.2 D, and induced astigmatisma higher than 1.0 D was not seen in any of the eyes.