Ülseratif kolit ve irritabl barsak sendromlu hastalarda intestinal mast hücre değerlendirmesi
Evaluation of intestinal mast cells the patients with ulcerative colitis and irritable bowel syndrome
- Tez No: 266804
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Mast hücrelerinden salgılanan triptazın birçok immün mekanizmanın gerçekleşmesinde aktif rolü olduğu bilinmektedir. İnflamatuvar barsak hastalıkları ve fonksiyonel barsak hastalıklarında intestinal mast hücre artışı olduğu birçok çalışmada gösterilmiştir. Bu çalışmada, immünhistokimyasal mast hücre triptaz boyamasıyla aktif ve inaktif ÜK ve İBS'nin değişik tiplerindeki hasta gruplarının intestinal mast hücre sayılarını birbirleriyle ve kontrol grubuyla karşılaştırmalı olarak değerlendirdik. Bu amaçla Roma III kriterlerine uygun 13 İB-İBS'li, 24 KB-İBS veya karışık tip İBS'li, 16 aktif ÜK'li, 9 inaktif ÜK'li ve 10 asemptomatik sağlıklı kontrol grubu hastadan alınan kolon biyopsi örnekleri kullanıldı. Triptaz immün pozitif hücreler monoklonal insan triptaz antikoru kullanılarak immünhistokimyasal analizle tanımlandı. Mikroskopta 400 büyütmede, her preparatta 5 alanda mukozal mast hücre sayılması şeklinde değerlendirildi ve aritmetik ortalamaları alındı. Sonuç olarak aktif ÜK grubunda 29,08± 6,71(ortalama intestinal mast hücre sayısı± standart deviasyon) ile tüm gruplardan fazla sayıda mukozal mast hücresi saptandı(p0,05). DB-İBS grubunda 23,292± 1,93 mast hücre sayılırken KB-İBS ve kontrol grubuna göre anlamlı olarak fazla mast hücresi hesaplandı(p0,05). Ek olarak hastaların endoskopik biyopsi alındığı zamanki CRP ve lökosit sayılarıyla yaş, cinsiyet gibi demografik özellikleri intestinal mast hücre sayılarıyla karşılaştırıldı, ancak anlamlı ilişki bulunamadı. Sonuç olarak mast hücreleri ÜK ile İB-İBS patogenezinde rol oynayan önemli bir inflamatuvar hücre tipi olarak gözükmektedir. KB-İBS'ye ve kontrol grubuna göre İB-İBS'de daha fazla intestinal mast hücre olması İBS'nin bu iki alt tipinde farklı immünolojik mekanizmaların rol oynayabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Mast cell-derived tryptase is known that has active roles to induce lots of immunologic mechanisms. Increasing intestinal mast cells in inflammatory bowel diseases and functional bowel disorders has been shown in many studies. In this study, we immunohistochemically investigated intestinal tryptase positive mast cells in patients with active ulcerative colitis(UC), inactive UC and different forms of irritable bowel syndrome(IBS). With this porpose, colonic biopsy specimens from 13 patients with Rome III fullfilled diarrhea predominant(DP)-IBS, 24 patients with constipation predominant(CP)-IBS or mixt type IBS, 16 patients with active UC, 9 patients with inactive UC and 10 healthy asymptomatic persons were used. The tryptase immunopositive cells were identified by immunohistochemical analysis using a monoclonal antihuman tryptase antibody. Mast cells were counted in 5 different microscope fields(x400) per biopsy specimen, then arithmetic means were calculated. In active UC group, the most mast cell counts was calculated with mean ± standart deviation of 29,08± 6,71(p0,05). In DB-IBS group, mean mast cell count was 23,292± 1,93 that was more than CP-IBS and healthy controls(p0,05). In addition, the patients? demographic characteristics like age and gender and laboratory findings like CRP and leucocyte counts were compared with intestinal mast cell counts, but no statistically association was found. In conclusion, mast cells are thought that has an important cell type in pathogenesis of ulcerative colitis and DP-IBS. According to CP-IBS and control group, mean intestinal mast cell count higher in DP-IBS suggested that different forms of IBS may have different pathogenetic mechanisms.