Akciğerin kitle lezyonlarının iğne biyopsilerinde kullanılan iğne kalınlığının komplikasyonlara ve histolojik tanıya etkisinin araştırılması
The aim of the study was to determine the significance of the needle diameter used in percutaneous transthoracic lung biyopsy in evaluation of pulmonary masses and its effects on possible complications and histologic diagnosis
  1. Tez No: 266853
  2. Yazar: GÜLTEKİN TEKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma 2007-2010 tarihleri arasında, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Radiyoloji Anabilim Dalında retrospektif ve prospektif olarak gerçekleştirildi. Çalışmaya yaşları 30-79 arasında değişen, ve akciğer kitlesi olan 60 hasta (7 kadın, 53 erkek) dahil edildi.Olguların nefes darlığı, ses kısıklığı, hemoptizi,göğüs ağrısı ve öksürük gibi semptomları mevcuttu.Hastaların akciğer lezyonlarına 18G, 20G ve 22G Chiba biyopsi iğnesi ile biyopsi yapılarak, iğnenin kalınlığına göre komplikasyon oranları ve patolojik tanısal spesmen elde edebilme oranları karşılaştırıldı. Bu karşılaştırma sonucunda; iğne çapının, geçilen akciğer parankimi uzunluğu, lezyonun boyutu ile pnömotoraks oluşması arasında pozitif bir ilişki saptanmadı. Ayrıca lezyonun morfolojik yapısı ve iğne çapı ile tanı koyma arasında anlamlı bir farklılık saptanmadı. Çalışmamızda, malign lezyonlar için iğne biyopsinin sensitivitesi %95.3, spesifitisitesi %100 olarak bulundu. Benign lezyonlar için ise sensitivitesi % 88.8, spesifitisitesi %100 olarak idi. Çalışmamıza göre transtorasik iğne iğne aspirasyon biyopsinin güvenilir, iğne kalınlığına bağlı olmaksızın komplikasyonları düşük, basit ve etkin bir yöntem olduğu doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Sixty patients aged between 30-79 (8 women and 52 men) with known pulmonary masses were included in the study. Symptoms were shortness of breath, hemoptysis, hoarseness and cough.Biopsies were performed using 18, 20 and 22 G Chiba biopsy needles. Complication rates and diagnostic specimen obtained rates were studied and compared for each needle type. We have found no positive relation between the occurence of pneumothorax and the needle thickness, lesion size and passed lung paranchyma distance. Needle thickness and lesion?s morphological structure haven?t cause any significant effect on procedures? diagnostic value. A sensitivity of % 95.3 and % 88.8; and a specificity of % 100 and % 100 were found for malignant and bening lesions, respectively. In conclusion, our study confirmed that the transthoracic fine needle aspiration biopsy is a reliable, simple and effective procedure with low complication rates.