Kolloid sıvılar ile volüm replasmanının trombosit fonksiyonları ve koagülasyon testleri üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of volume replacement with colloidal fluids on trombocyte functions and coagulation tests
  1. Tez No: 266877
  2. Yazar: ÖMER TUNCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİMAY SERİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, kolloidlerin koagülasyon parametreleri ve trombosit agregasyon fonksiyonlarındaki olası değişikliklerinin kolloidin moleküler yapısına ve molekül ağırlığına göre (kristalloidlerle kıyasla) değişip değişmediğini tespit etmek amaçlanmıştır.Preanestezik değerlendirmede American Society of Anesthesiologists risk sınıflaması I-II olan, yaşları 18-60 arasında değişen tiroid cerrahisi geçirecek olan 80 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar yirmi kişilik dört gruba ayrıldı. Grup K'ya Laktatlı Ringer solüsyonu 13 mlkg-1saat-1, Grup V'ye %6 hidroksietil nişasta (130/0,4) 6 mlkg-1saat-1 ve Laktatlı Ringer 5 mlkg-1 saat -1, Grup G'ye süksinile jelatin 8 mlkg-1saat-1 ve Laktatlı Ringer 5 mlkg-1saat-1, Grup H'ye %6 hidroksietil nişasta (200/0,5) 6 mlkg-1saat-1 ve Laktatlı Ringer 5 mlkg-1saat-1 uygulandı.Ameliyathanede elektrokardiyografi, kalp atım hızı, kan basıncı, periferik saturasyon monitörize edildi. Anestezi indüksiyonu propofol, vecuronyum bromür, analjezik olarak da remifentanil hidroklorür intravenöz infüzyon şeklinde uygulandı ve anestezi idamesi remifentanil hidroklorür infüzyonu, 1?1,5 minimum alveoler konsantrasyon olacak şekilde desfluran, %50 oksijen, %50 kuru hava ile sağlandı.Hastalardan preoperatif hazırlıkta ve postoperatif birinci saat olmak üzere iki kez analiz yapılmak üzere kan alındı. Alınan kanlarda hemoglobin, hematokrit, trombosit, aPTT, PT, INR, trombosit agregasyon testleri (kollagen, ADP, epinefrin, ristosetin kullanılarak) çalışıldı.Gruplar arasında demografik veriler, kardiyovasküler hemodinamik parametrelerden sistolik, diyastolik ve ortalama kan basınçları, intraoperatif periferik saturasyon baz alındığında anlamlı fark bulunmadı (p>0,05).Preoperatif koagulasyon testleri ve trombosit agregasyon testleri ile hemoglobin, hematokrit ve platelet miktarında tüm gruplarda anlamlı farklılık izlenmedi (p>0,05).PT, aPTT ve INR de postoperatif dönemde tüm gruplarda artma ve gruplar arasında anlamlı farklılık izlendi (p0,05), diğer parametreler için tüm gruplarda anlamlı bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine whether probable effects of colloids on coagulation parameters and trombocyte aggregation functions is associated with molecular structure or molecular weight of colloid.Eighty patient included in the study whom will undergo troid surgery of ASA Class I-II in preanesthetical evaluation in the age range over 18 and under 60.Patients divided into 4 groups. 13 mlkg-1hour-1 Lactate Ringer solution given to Group K , %6 hydroxyetil starch (130/0.4) 6 mlkg-1hour-1 and 5 mlkg-1hour-1 Lactate Ringer solution given to Group V , 8 mlkg-1hour-1 Succinile gelatine and 5 mlkg-1hour-1 Lactate Ringer given to Group G. 6 mlkg-1 hour-1 %6 hydroxyetil starch (200/0.5) and 5 mlkg-1hour-1 Lactate Ringer given to Group H.Electrocardiyogram, pulse, blood pressure, periferical saturation monitorised in the operation room anesthesia induction achieved with propofol and vecuronyum bromur, remifentanyl hydroclorur infusion applied as analgezic.maintence of anesthesia provided with remifentanil infusion,1-1,5 minimum alveolar concentration desflurane,%50 oxigen and %50 dry air.Blood samples taken twice, once for preoperative evaluation and once in postoperative 1.st hour. Samples studied for Hemoglobine, hematocrit, trombocyte, aPTT, PT, INR, Trombocyte aggregation tests(collagen,ADP,epinephrine,using ristocetin)Assesment of the groups did not expose significant difference(p>0,05) for Demographic findings, cardiovascular hemodynamic parameters including systolic diastolic and mean blood pressures and intraoperative periferic saturation.İn all groups there was no significant difference(p>0,05) of preoperative coagulation tests, trombocyte aggregation tests, hemoglobine, hematocrit and platelet levels.PT, aPTT, and INR elevations observed in the postoperative period in all groups and significant difference(p0,05), but was significant in other groups for all other parameters (p0,05). In Colloid groups p value found