Majör abdominal cerrahi uygulanan hastalarda liberal ve restriktif sıvı tedavisinin postoperatif fonksiyonel derlenme ve bilişsel fonksiyonlara etkisi
Postoperative functional recovery and cognitive functions in major abdominal surgery patients who had liberal and restrictive fluid therapy
- Tez No: 282451
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVUD YAPICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu prospektif randomize ve kontrollü çalışmada, majör abdominal cerrahi geçiren ve peroperatif standart sıvı tedavisinin %10 eksiği ve %10 fazlası kadar volüm uygulanan hastalarda, bu uygulamanın, postoperatif fonksiyonel derlenme ve bilişsel fonksiyonlara etkisinin araştırılması amaçlandı.Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne müracaat eden elektif şartlarda majör abdominal cerrahi uygulanacak 67 hasta çalışmaya alındı. Operasyona alınacak hastalara uygulanması gereken standart sıvı miktarı (mL), her hasta için ayrı hesaplanarak, %10 fazlası liberal (Grup L, n=32), %10 eksiği restriktif (Grup R, n=34) olmak üzere iki grup oluşturuldu. Preoperatif, intraoperatif ve postoperatif hastaya uygulanan kristoloid, kolloid ve kan miktarı, kayıplar ve idrar çıkışı ile sıvı balansı kaydedildi. Beyin oksimetre cihazı (Fore-Sight) ile peroperatif beyin oksijen saturasyonu kaydedildi. Preoperatif, postoperatif 1.gün ve postoperatif 7. gün veya daha erken taburcu olan hastalara taburculuk öncesi bilişsel fonksiyon testleri uygulandı. Postoperatif Fonksiyonel Derlenme Skorları postoperatif 1., 2. ve 7. gün veya daha erken taburcu olan hastalara taburculuktan önceki gün değerlendirildi.Grup L'de intraoperatif verilen volüm anlamlı olarak yüksek (p=0,001) olup postoperatif verilen volümleri benzerdir. Grup L'de, intraoperatif daha fazla kan kullanılmıştır (p=0.002).
Özet (Çeviri)
In this prospective randomized and controlled study; it is aimed to investigate postoperative functional recovery and cognitive functions in major abdominal surgery patients who had a fluid therapy 10 % less and 10 % more than peroperative standart fluid therapy.67 patients who were admitted to Mersin University Medical Faculty Hospital and were planned to have elective major abdominal surgery included in the study. The standart fluid volumes (mL) had to be applied for patients were calculated for each patients and two groups of patients were formed which were liberal 10 % more fluid (Group L, n=32) and restrictive 10 % less fluid (Group R, n=34). Cristalloid, colloid and red blood cell volumes, fluid losts, urine output and fluid balance applied to patiens preoperatively, intraoperatively and postoperatively were recorded. Peroperative brain oxygen saturations were recorded by Fore-Sight serebral oxymeter device. Cognitive function tests were applied to patients preoperatively, in postoperative day 1, postoperative day 7 or before discharge who were discharged earlier than planned. Postoperative Functional Recovery Scores were assessed in postoperative day 1, 2 and 7 and the day before discharge to patients who were discharged earlier than planned.Intraoperative applied fluid volumes were substantially different (p=0,001) but postoperative applied fluid volumes were similar. In Group L, more red blood cell packages were utilized (p=0.002).