65 yaş ve üstü bireylerde D vitamini düzeyi ile düşme riski arasındaki ilişki
Relationship between vitamin D levels and fall risk among people 65 years and older
- Tez No: 266893
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE SARSAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çalışmaya, 65 yaş ve üzeri, kooperasyon kurulabilen, bağımsız ayakta durabilen 100 kişi alındı. Hastalar serum 25(OH)D düzeyine göre Dvit düzeyi normal ve düşük olanlar olmak üzere iki gruba ayrıldı. Serum 25(OH)D düzeyi 20 ng/ml ve üzeri normal olarak kabul edildi. Dvit düzeyi normal ve düşük olanlar denge, düşme riski, fonksiyonel mobilite ve alt ekstremite nöromusküler fonksiyon açısından karşılaştırıdı. Dvit düzeyi düşük olanlara 150.000 ünite kolekalsiferol hastanede doktor gözetiminde içirildi ve bir ay sonra serum 25(OH)D, parathormon (PTH) ve tüm klinik değerlendirme parametreleri tekrar değerlendirildi. Denge ve düşme riski, posturografik olarak hesaplanan düşme riski yüzdesi ve Berg denge testi, fonksiyonel mobilite Timed Up and Go Test (TUG), alt ekstremite nöromuskuler fonksiyonu Chair Stand Test (CST) ve yaşam kalitesi Short Form-36 (SF-36) kullanılarak değerlendirildi.Çalışmaya alınan 65 yaş ve üzeri 100 kişinin 78'inde Dvit düzeyi yetersiz saptanırken 22'sinde normal olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
100 people who are 65 years or older, able to cooperate, independent to stand were included in the study. They were grouped into two according to serum 25(OH)D levels as having low or normal vitD levels. They were accepted to have normal vitD levels if serum 25(OH)D was 20 ng/ml or above. Two groups were compared for balance, fall risk, functional mobility and lower extremity neuromuscular function. 150.000 international units cholecalciferol was administered orally to vitD deficient group under supervision of the investigator in the hospital. Serum 25(OH)D, parathyroid hormone (PTH) and all clinical parameters were reevaluated after one month. For assesment of balance and fall risk we utilized posturographically computerized fall risk together with Berg Balance Scale; for functional mobility the Timed Up and Go Test; for lower extremity neuromuscular function the Chair Stand Test and for assesment of quality of life the Short Form-36.VitD levels were detected as low in 78 subjects and normal in 22 among 100 people who are 65 years and older. BMI and serum PTH levels were higher in the vitD deficient group.