Akut koroner sedromlu hastalarda vitamin D düzeyleri
Vitamin D levels in patients with acute coronary syndrome
- Tez No: 366223
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Akut koroner sendromlu hastalarda D vitamini düzeyleri Dr. Onur ÇİFTÇİ Akut koroner sendromlar (AKS), gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde mortalite ve morbiditenin en önemli nedenidir. Yapılan güncel çalışmalarda D vitamini eksikliğinin kardiyovasküler olay riskinde artışa yol açtığının gösterilmesine rağmen, ilişkili mekanizmalar henüz net bir biçimde aydınlatılamamıştır. D vitaminin kardiyovasküler hastalıklar üzerindeki koruyucu etkilerini açıklamak üzere bir takım mekanizmalar ileri sürülmektedir. Vasküler düz kas hücre çoğalmasının azaltılması, vasküler kalsifikasyonun baskılanması, inflamasyon öncülü sitokinlerin ve renin biyosentezinin baskılaması gibi bir takım mekanizmalar bunların arasında sayılabilir. Ayrıca yine güncel çalışmalarda, D vitaminin: Endotel hasarı, yüksek kan basıncı, insülin direnci, diyabet gelişimi ve vasküler inflamasyon gibi AKS gelişimi için önemli risk faktörleri kabul edilen durumları azaltarak, dolaylı yoldan AKS için olumlu etkileri olduğu iddia edilmektedir. Bizde bu çalışmada , AKS ile plazma 25(OH)D ve PTH seviyeleri arasındaki ilişkiyi saptamaya çalıştık. Bu çalışma, 1 Şubat 2012' den 31 Ocak 2013' e kadar, PÜTF kardiyoloji bölümüne yatırılmış olan toplam 50 AKS tanılı hastalar ile toplam 50 tane koroner anjiografisi normal olan bireyler üzerinde yapıldı. Çalışmaya alınan olguların ortalama yaş aralığı 41 ile 74 arasındaydı. Çalışmamızda AKS tanılı hastalara kıyasla kontrol grubunda serum 25(OH)D düzeylerini anlamlı derecede düşük saptadık (Ortalama = 14,77+7,88' e karşı 23,48 + 10,82 ng / mL, p< 0,001).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Vitamin D levels in patients with acute coronary syndrome Dr. Onur ÇİFTÇİ Acute coronary syndrome (ACS) is a common cause of morbidity and mortality, especially in developed and developing countries. Recent studies showed that vitamin D deficiency associates with increased risk for cardiovascular events, but the mechanism driving this association is unknown. Several mechanisms might be responsible for a protective role of vitamin D in CVD. These mechanisms include the inhibition of vascular smooth muscle proliferation, the suppression of vascular calcification, the down regulation of pro-inflammatory cytokines and biosynthesis of renin. Additionally, vitamin D deficiency causes an increases insulin resistance and is associated with diabetes, hypertension, inflammation and increased cardiovascular risk. The aim of this study was, to investigate the association between acute coronary syndrome and the plasma 25(OH)D and PTH levels. In this study, we enrolled 50 patients with the diagnosis of ACS and 50 control individuals who were hospitalized in the cardiology department of the PUTF. Patients enrolled from February 1 2012 to January 31, 2013 . The age of participants were between 41 - 74 years. We found the mean plasma 25(OH)D levels were significantly different between patients with ACS and controls (median: 14,77 + 7,88 vs. 23,48 + 10,82 ng / mL, respectively, P = 0,001). After adjustment for hyperlipidemia, smoking status, hypertension, diabetes, participants with 25(OH)D deficiency had an increased risk of prevalance of ACS (odds ratio 17,96). In this study we found, vitamin D levels were significantly lower in patients with ACS compared with patients with normal coronary arteries independent of seasonal fluctuation. Despite PTH levels were higher in ACS group; this result did not reach statistical significance. These results indicate a strong and independent relationship of 25(OH)D deficiency with the prevalance of ACS .