Bilgisayar kontrollü uzun kemik eksternal fiksatörü
Computer aided long bone external fixation
- Tez No: 266920
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER BARAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyomekanik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 33
Özet
Mevcut klinik uygulamalarda eksternal fiksatörle uzun kemik redüksiyonu deneme-yanılma metodu ile yapıldığı kabul edilmektedir. İki boyutlu görüntülerin eşliğinde, cerrah kırığın distal ve proksimal uçlarını uç uca getirmeye çalışır. Bu uygulama tekrar tekrar fiksatörün kilit mekanizmasının gevşetilip sıkılması ile ve iki boyutlu floroskopik görüntü ile denenerek yapılır. Kırığın doğası gereği üç boyutlu olması nedeniyle üç boyutlu redüksiyonun iki boyutlu görüntü eşliğinde tespit edilmesinin ne kadar zor olduğu tahmin edilebilir.Bu çalışmada elle redüksiyon yapılmasının zorluklarına karşın bilgisayar kontrollü bir redüksiyon yapabilmek için kırık kemiğe redüksiyon kalıbı oluşturulması planlanmıştır. Bu amaçla simetrik bir uzun kemik ele alınmış ve çalışma tibia üzerinde yürütülmüştür. Tibia simetrik pozisyonda yer alan sağ ve sol olmak üzere birbirinin ayna görüntüsü kabul edilen bir çift kemiktir. Kırık tibia için sağlam olanını kalıp olarak kullanmak bu sayede mümkün olacaktır. Oluşturulacak bu kalıbın deneysel olarak işlevselliği gösterilerek bilgisayar kontrollü fiksasyonun ilk ve ön şartlarından biri gerçekleştirilmiş olacaktır.
Özet (Çeviri)
In current clinical practice, fracture reduction of long bone using external fixator can be regarded as a trial and error process. Based on the two-dimensional (2D) images provided by a C-arm, surgeon has to manipulate the fracture site to realign the proximal and distal fragments. This process involves repeated unlocking the fixator joints, manipulating the fracture site, re-locking the fixator joints, and viewing the static 2D fluoroscopic images. Given that the fracture deformity is three dimensional (3D) in nature, one could imagine how difficult it can be to reduce a 3D deformity based on the limited field-of-view and static 2D fluoroscopic images.In this study, althought difficulties of manually reduction of a bone, we aimed that computer assisted reduction to make a reduction template before reduction. We use a pair of symmetrical long bone, that is tibia. Tibias take place on the left and on the right, a pair and symmetrical position. This pairs are mirror image of each other. So that it is possible to use intact one as a reduction template for broken bone. The first and primary restriction of computer aided long bone external fixation to exhibit the template is functional by experimentaly.