Self-adeziv rezin yapıştırma simanlarının mine ve dentine bağlanma etkinliklerinin ve mekanizmasının araştırılması
Investigation of the bonding effectiveness and mechanism of self-adhesive resin luting cements to enamel and dentin
- Tez No: 266952
- Danışmanlar: PROF. DR. RABİA BANU ERMİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Piyasada, son zamanlarda tanıtılan birçok self-adeziv rezin siman bulunmaktadır. Bu rezin simanların klinik uygulamasından önce etkinliklerinin bilinmesi çok önemlidir.Bu çalışmanın amacı farklı self-adeziv rezin simanları mikrogerilme bağlanma dayanımlarını (?TBS) değerlendirmek ve sonuçları konvansiyonel rezin simanlarla karşılaştırmaktı. Ayrıca simanların diş sert dokularıyla etkileşimlerini taramalı elektron mikroskobu ile değerlendirildi (SEM).Çalışmamızda dört self-adeziv rezin siman Clearfil SA, RelyX Unicem, SmartCem2 ve G-Cem) ve iki konvansiyonel rezin siman (RelyX ARC, Variolink II) kullanıldı.Kompozit rezin (Filtek Z250) diskler (12 mm çapında 5 mm kalınlığında) elli bir adet insan molar dişinin düzleştirilmiş mine ve dentin yüzeylerine simante edildi. Tüm örnekler simantasyon sonrasında 37 oC'de distile su içinde 24 saat saklandı. Mine ve dentin örnekleri ortalama 1mm2'lik kesit alanlı örnekler elde etmek için kesildi ve elde edilen örneklere 1mm/dk'lık çapraz hızda kırılma gerçekleşene kadar gerilme kuvveti uygulandı. Elde edilen veriler tek-yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Tukey's HSD post hoc çoklu karşılaştırmalı test ile istatistiksel olarak analiz edildi.Minedeki mikrogerilme bağlanma dayanımı ortalamaları 14 ile 52 MPa arasında bulundu. Asitlenmiş minedeki mikrogeerilme bağlanma dayanımı ortalamaları 23 ile 31 MPa arasında olarak kaydedildi. Dentindeki mikrogerilme bağlanma dayanımı ortalamaları ise 9 ile 34 MPa arasında belirlendi. Elde edilen mikrogerilme bağlanma dayanımı sonuçları taramalı elektron mikroskop bulguları ile uyumlu bulundu.Self-adeziv rezin simanlara ait mikrogerilme bağlanma dayanımı sonuçları ve taramalı elektron mikroskop bulguları minenin selektif olarak fosforik asit ile asitlenmesinin bağlanma dayanımını artırdığı açıkça göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Several self-adhesive resin cements have recently been introduced on the market. It is crucial to know the effectiveness of such resin cements prior to their clinical application.The purpose of this study was to evaluate microtensile bond strength (?TBS) produced by different self-adeziv cements and compare them conventional resin cements. The interface characterization of the cements was also analyzed by scanning electron microscope (SEM).Four self-adhesive cements (Clearfil SA, RelyX Unicem, SmartCem2, G-Cem), and two conventional cements (RelyX ARC, VariolinkII) were used in this study.Resin composite (Filtek Z250) discs (12mm in diameter, 5mm thick) were cemented on the flated enamel and dentin surface of fifty-one human molar teeth. All specimens were stored in distilled water at 37 oC for 24 h after cementing. The bonded enamel and dentin surfaces were sectioned into sticks with a cross-section of approximately 1 mm2 and tested to failure in tension mode at a crosshead speed of 1 mm/min. Data were statistically analyzed by one-way analysis of variance (ANOVA) followed by multiple comparisons with the Tukey?s HSD post hoc test.The mean microtensile bond sterngth to non-etched enamel were between 14 and 52 MPa. The microtensile bond sterngth to etched enamel were between 23 and 31 MPa. The mean microtensile bond sterngth to dentin were between 9-34 Mpa. The measured bond strengths corresponded with the SEM examination.The outcome of ?TBS test and SEM findings of self-adeziv rezin cements clearly indicated that selective etching with phosphoric acid to enamel increased the bond strength.