İş sağlığı ve güvenliğinin hemşirelerin tükenmişlik düzeyleri üzerine etkisi
The effect of occupational health and safety towards burnout level of nurses
- Tez No: 266970
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN TÜTÜNCÜ, YRD. DOÇ. DR. HABİL GÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlıkta Kalite Geliştirme ve Akreditasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Tüm sağlık personelleri gibi hemşirelerde de tükenmişliğin gelişme riskinin yüksek olduğu bilinmektedir. Tükenmişlik kavramı ilk kez 1974 yılında Fredeunberger tarafından ortaya atılmıştır. Fredeunberger tükenmişliğin genellikle insanlarla yüzyüze çalışılan mesleklerde görüldüğünü vurgulamıştır.Bu çalışmada Sağlık Bakanlığı İzmir ili kırsal kesimlerdeki Tire, Torbalı, Ödemiş, Bayındır ve Selçuk Devlet Hastanelerinde çalışan hemşirelerin iş sağlığı ve güvenliğinin tükenmişlik düzeylerine olan etkisi incelenmiştir.Araştırmaya katılım 402 kişi olarak gerçekleşmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Maslach Tükenmişlik Ölçeği (MTÖ) ile Devebakan (2007) İş Sağlığı ve Güvenliği anketi kullanılmıştır. Araştırmanın analizinde varyans analizi (ANOVA), T testi, korelasyon ve regresyon testleri kullanılmıştır.Çalışmanın sonucunda yaş ilerledikçe duygusal tükenmişlik ve duyarsızlaşmanın azaldığı, çalışma yılı arttıkça duygusal tükenme ve duyarsızlaşma alt boyutunda tükenmişlik yaşandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of burnout can be seen commonly on nurses like other occupations. This concept was first introduced by Fredeunberger in 1974. Fredeunberger had stated that burnout occurred more commonly in occupations whose members directly work with people.In this study, the effects of occupational health and safety conditions of on the burnout of nurses working in Izmir hospitals and its rural areas Tire, Torbali, Odemis, Bayindir and Selcuk state hospitals were examined.The participation of the study was 402 persons. A questionnaire including Maslach Burnout Inventory (MBI) and Devebakan (2007) occupational Health and Safety used for data. Variance analysis (ANOVA), T test, pearson correlation and repression tests have been used for analizing the survey data.It was seen that as age increased, emotional burnout and depersonalization decreased; as years of employment increased, burnout was experienced less according to the emotional burnout and depersonalization subscales.