Juvenil İdiopatik Artrit'li hastalarda latent tüberküloz enfeksiyonun saptanması Tüberkülin cilt testi ve Mycobacterium tuberculosis'e özgül antijenlerin interferon gama yöntemi ilekarşılaştırılması
Comparison of Tuberculin Skin Test and Mycobacterium Tuberculosis-spesific interferon gamma assay for the diagnosis of latent tuberculosis infection in Juvenile idiopathic arthritis
- Tez No: 267026
- Danışmanlar: PROF. DR. ERBİL ÜNSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Latent tüberküloz enfeksiyonu (LTBE) tanısında uzun yıllardır tüberkülin cilt testi (TCT) kullanılmaktadır. Ancak TCT'nin duyarlılığı ve özgüllüğü düşüktür ve birtakım başka kısıtlılıkları vardır; özellikle enfekte olduktan sonra hastalık geliştirme riski yüksek olan kişilerde LTBE'u doğru biçimde teşhis edilmelidir. Son yıllarda latent tüberküloz enfeksiyonunun tanısında interferon gamma (IFN??) bazlı testler geliştirilmiştir.Araştırmamızda; Juvenil İdiyopatik Artritli hastalarda, Tüberkülin cilt testi ve IFN-? bazlı testlerden ELİSA yöntemine dayanan QFT-Gold (tüplü metod) (Cellestis Ltd, Carnegie, Australia) testini kullanarak latent tüberküloz enfeksiyonu varlığını belirlemek, tanı koymada bu testler arasında bir farklılık olup olmadığını araştırmak amaçlanmıştır.Yöntem: Araştırmamızda kesitsel olarak Juvenil idiopatik artrit'li 39 hasta ve 40 sağlıklı kontrol değerlendirilmiştir. Tüm hastaların sosyodemografik verileri, Juvenil İdiopatik Artrit alt gurupları, kullanmakta oldukları antiromatizmal tedaviler, özellikle tüberkülozla temas dahil tüberküloza yönelik geçmiş medikal öyküleri, BCG aşı sayıları ve skarları kaydedildi. Tüm çocuklara QFT testi için kan alındıktan sonra ayni gün TCT uygulandı. Tüberkülin cilt testi JİA grubunda ?10mm, kontrol grubunda ? 15 mm pozitif kabul edildi. Veriler SPSS version 16.0 programı kullanılarak değerlendirildi.Bulgular: Hasta grubunun TCT ortalaması (5,8 mm) ile kontrol grubunun TCT ortalaması (10,7) mm arasında anlamlı fark saptandı (p=0.000). Hasta grubunun %38'inde TCT anerjik bulundu, bu olguların %93'ü hastalığı aktif olanlardı. Tüberkülin cilt testi reaksiyonu Juvenil idiopatik artrit'li grupta iki olguda (biri sistemik tip diğeri poliartiküler tip) TCT testi negatif olduğu halde QFT testi pozitif saptandı. Tüberkülin Cilt Testi ve QFT testleri arasındaki tutarlılık hem hasta grubunda hem de kontrol grubunda zayıf bulundu (sırasıyla k=0.06 ve k=0.10).Sonuç: Juvenil idiopatik artrit'li çocuklarda TCT yanıtı, LTBE tanısını koymada yetersiz kalabilmektedir. Bu hasta grubunda TCT pozitif gruptan çok, TCT negatif çocuklarda IFN-? bazlı testlerin öncelikle değerlendirilmesi uygun olabilir. Tüm JİA'lı hastalara tanı anında ve özellikle anti TNF tedavi başlanması düşünüldüğünde TCT yanı sıra, IFN-? bazlı testlerin de yapılması tüberküloz enfeksiyonunun kontrolü açısından önemlidir. Bu saptamayı desteklemek için daha çok olguda yapılan uzun süreli izlem çalışmalarına gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
Objectives: Tuberculin skin test (TST) has been used to detect latent tuberculosis infection (LTBI) for about a century. However, the TST has low sensitivity and specificity, and has shown some other limitations. Patients who are at high risk for developing tuberculosis infection should have accurate diagnosis of latent tuberculosis infection.The objective of this study was to compare a M.tuberculosis ?specific IFN-? ELISA (QFT-TB Gold In Tube) (Cellestis Ltd, Carnegie, Australia) test with a classic TST for detection of LTBI in patients with juvenile idiopathic arthritis (JIA).Methods: A cross-sectional study of 39 children with JIA and 40 healthy controls was done. Demographic characteristics, juvenile ıdiopathic arthritis subtypes, medications, tuberculosis contact history, BCG vaccination status was recorded from all patients. Blood was for drawn for the QFT-TB Gold In Tube assay prior to administration of the TST. A positive TST was defined as ?10mm for JIA and ? 15 mm for controls. Statistical analyses were performed using SPSS version 16.0 for Windows.Results: The median TST enduration was 5,8 mm (±5,7mm) for JIA and 10,7 mm (±4,5mm) for the control group, which was istatistically significant (p=0.000). The rate of patients who showed no reaction to TST was 38%, and 93% of which had active disease. One of the two patients who have positive IFN-? results but negative TST were systemic type, other one were polyartricular type JIA. Overall agreement between TST and QFT-G was low both in JIA and control group (k value=0.06 and 0.10, respectively).Conclusion: Tuberculin skin test may be inadequate to diagnose latent tuberculosis infection in JIA patients. The IFN-? assay may be useful to identify false-negative TST response to cases of latent Mycobacterium tuberculosis infection. At the time of diagnosis and especially in patients whom anti-TNF treatment planned to started, IFN-? assays such as the QFT-G in-tube method may be considered in addition to the TST for diagnostic screening and monitoring of LTBI in JIA. Long-term prospective studies are still necessary to appreciate the advantages and the applicability of these tests in pediatrics.