Anizometropik ambliyopisi olan hastaların optik koherans tomografi, optik koherans tomografi anjiyografi ve patern elektroretinografi parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the optical coherence tomography, the optical coherence tomography angiography and the pattern electroretinography parameters in anisometropic amblyopia patients
- Tez No: 658502
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL DOĞUİZİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Anizometropik ambliyopisi olan olgularda optik koherans tomografi (OKT) optik koherans tomografi anjiyografi (OKT-A) ve patern elektroretinografi (PERG) parametrelerinin incelenmesi ve bu bulguların hastaların ambliyop olmayan diğer gözleri ve yaş ve cinsiyetle uyumlu sağlıklı gönüllülerle karşılaştırılarak retinanın anatomik, vasküler ve fonksiyonel yapısının ne şekilde etkilendiğinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: 36 adet anizometropik ambliyopi hastasının ambliyop olan ve ambliyop olmayan diğer gözleri ile 30 adet kontrol hastasının rastgele seçilmiş herhangi bir gözleri olmak üzere toplam 102 göz calışmaya dahil edildi. Anizometropik ambliyop olan gözler 'ambliyopi' grubu, ambliyop olmayan diğer gözleri 'diğer göz' grubu ve sağlıklı gönüllülerin rastgele seçilmiş herhangi bir gözleri ise 'kontrol' grubu olarak kabul edildi. Anizometropik ambliyop hastaların ve sağlıklı gönüllülerin en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK) düzeyleri, sikloplejinli refraksiyon değerleri, aksiyel uzunlukları, ayrıntılı ön ve arka segment muayeneleri sonrasında optik koherans tomografi (OKT) (Heidelberg Engineering GmbH, Heidelberg, Almanya), optik koherans tomografi anjiografi (OKT-A) (AngioVue, RTVue XR Avanti SD-OCT, Fremont, ABD) ve patern elektroretinografi (PERG) (MonPack One, Metrovision, Perenchies, Fransa) tetkikleri yapıldı. Bu hastalarda OKT (santral retina, retina sinir lifi tabakası, gangliyon hücre tabakası, iç pleksiform tabaka ve iç nükleer tabaka kalınlıkları), OKT-A ( süperfisyel kapiller pleksus (SKP) ve derin kapiller pleksus (DKP) dansiteleri, foveal avasküler zon (FAZ) bulguları) ve PERG (P50 ve N95 dalgalarının implisit zamanı ve genlikleri) değerlerine bakılarak hastanın ambliyop olmayan diğer gözü ve sağlıklı gönüllülerle karşılaştırıldı. Ayrıca tüm hasta gruplarında PERG ve OKT-A bulguları kendi içinde karşılaştırıldı. Bulgular: Anizometropik ambliyopi tanısı konulan 36 hastanın 72 gözü ve 30 kontrol hastasının rastgele seçilmiş bir gözü, toplamda 102 gözü dahil ettiğimiz çalışmamızda vii gruplar arasında yaş ve cinsiyet açısından anlamlı fark saptanmadı (tüm değerlerde p>0.05). Ambliyopi grubunda yer alan gözlerin EİDGK değerleri diğer göz ve kontrol grubundan anlamlı olarak düşüktü.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to investigate pattern electroretinography (PERG), optical coherence tomography(OCT) and optical coherence tomography angiography (OCT-A) parameters in patients with anisometropic amblyopia and to compare these findings with patients' companion eye and volunteers' eyes in order to understand how anisometropic ambliyopia effects the retinalmanatomic, vascular and functional structure. Materials and Methods: 36 anisometropic amblyopia patients' ambliyopic eyes (ambliyopia group) and the companion (other eye group) eyes, 30 volunteer control patients' randomly selected one eye (control group), totally 102 eyes are studied. Detailed ophthalmological examinations including best corrected visual acuity (BCVA) measurement, axial lenght measurement, cycloplegic refractive error measurement, biomicroscopic anterior and posterior segment examination were performed and followed by pattern electroretinography (PERG) (MonPack One, Metrovision, Perenchies, France), optical coherence tomography (OCT) (Heidelberg Engineering GmbH, Heidelberg, Germany) and optical coherence tomography angiography (OCT-A) (AngioVue, RTVue XR Avanti SD-OCT, Fremont, USA) tests. For all these 3 grups, the findings of OCT ( total central retinal thickness, retinal nerve fiber layer (RNFL), ganglion cell layer (GCL), inner plexiform layer (IPL), inner nuclear layer (INL) thickness), PERG (implicite time and amplitudes of P50, and N95 waves) and OCT-A (vascular densities of superficial capillary plexus and deep capillary plexus , foveal avascular zone (FAZ) parameters) were compared with each other. Within all these three groups, PERG and OCT-A findings were compared to detect any correlations between results. Results: 36 anisometropic amblyopia patients' ambliyopic and companion eyes, 30 volunteer control patients' randomly selected one eye (control group), totally 102 eyes are studied. There was no statistically significant difference between groups in terms ix of age and gender (p>0.05 for all).