Glokom tedavisinde prostaglandin analoglarının merkezi kornea kalınlığına etkileri
The effects of prostoglandin analogues on central corneal thi̇ckness in glaucoma treatment
- Tez No: 422601
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ŞEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
GLOKOM TEDAVİSİNDE PROSTAGLANDİN ANALOGLARININ MERKEZİ KORNEA KALINLIĞINA ETKİLERİ Dr. Pınar Yüksekkaya Uzmanlık tezi, Göz Hastalıkları, S.B Ulucanlar Göz E.A.H Glokom basınca duyarlı bir optik nöropatidir. Göz içi basıncı (GİB) sadece glokom tanısı için değil, glokom progresyonunu belirlemek ve tedaviye yanıtı değerlendirmek için de kullanılır. GİB glokom hastalarında tedavi ile düzeltilebilen tek parametredir. Merkezi kornea kalınlığının (MKK) GİB üzerine olan etkisi günümüzde giderek daha önem kazanmaktadır. Glokomlu hastaların takibinde kullandıkları topikal ilaçların zaman içersinde MKK 'nda değişikliklere sebep olabileceği literatürdeki çalışmalarda belirtilmiştir. Bu nedenle günümüzde glokom hastalarının takibinde MKK ölçümünün tekrarlanması gerektiği vurgulanmaktadır. Biz çalışmamızda farklı glokom tanılarına sahip olgularda PG analoglarının 24 ay takip süreli uzun dönem MKK üzerine olan etkisini araştırdık. Bu üç grup ilacı birbiriyle karşılaştırdık. Çalışmamızda S.B Ankara Ulucanlar Göz E.A.H' ne Mart 2006- Mart 2008 tarihleri arasında başvuran yeni glokom tanısı alan 150 hastanın 300 gözü dahil edildi. Tüm hastalar prospektif olarak değerlendirildi. Tüm olguların yaş, cinsiyet, tanı, tedaviye başlamadan önce, üçüncü, altıncı, onikinci, onsekizinci ve yirmidördüncü aydaki GİB, MKK düzeltilmiş en iyi görme keskinliği, görme alanı, gonyoskopi, fundus muayenesi, optik disk başı, cup/disk oranı değerlendirilerek kayıt altında toplandı. GİB ölçümü Goldmann applanasyon tonometrisi, MKK ölçümleri ultrasonik pakimetri ile değerlendirildi. Rastgele olarak üç gruba ayrılan hastalardan I. gruba latanoprost, II. gruba bimatoprost, III. gruba travoprost birinci basamak tedavi olarak başlandı. Gruplar arasında yaş, cinsiyet, ırk, tedaviye başlamadan önceki MKK, GİB değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu. Başlangıç vizitinde ölçülen i GİB ortalaması (ort ± s.d) I.grup için 22.6 ± 3.8 mm Hg, II.grupta 22.7 ± 5.3 mm Hg, 3.grup için 22.1± 4 mm Hg idi. Her bir grup için GİB' nın tedaviye başlamadan önceki ortalama değerleri ile 3, 6, 12, 18 ve 24.aylardaki ortalaması karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir azalma tespit edilmedi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECTS OF PROSTOGLANDIN ANALOGUES ON CENTRAL CORNEAL THİCKNESS IN GLAUCOMA TREATMENT Dr. Pınar Yüksekkaya M.D, Ulucanlar Eye Education and Research Hospital Ankara/TÜRKİYE Glaucoma is a pressure sensitive optic neuropathy. Intraocular pressure (IOP) measurement is used for the diagnosis, prognosis, and the response to treatment of glaucoma. Previous studies have evaluated the effects of chronic use of topical anti-glaucoma medications on corneal thickness. Due to the possible effects of topical medications on corneal thickness, authors nowadays suggest more than one central corneal thickness (CCT) measurement in glaucoma follow-up. In this present study we investigated the effects of latanoprost, bimatoprost and travoprost medications on CCT values with a longitudinal follow-up of 24 months and compared these there prostaglandin analogue groups. We included a total of 300 eyes of 150 patients with different types of glaucoma,who had been admitted to department of ophthalmology, Ulucanlar Eye Education and Research Hospital through the period between 2006 March and 2008 March. The data were collected prospectively from the files of the patients who were medicated with latanoprost, bimatoprost or travoprost at the initial diagnosis of glaucoma. Before started topical medication, age, gender, diagnosis, IOP and CCT values at the initial diagnosis and in the 3th, 6th, 12th, 18th, 24th months of treatment, the best corrected visual acuity, visual field, slit-lamp examination, gonioscopy and fundus examination, and the rate of cup/disc values were collected. IOP and CCT values were measured by Goldmann applanation tonometer and with ultrasonic pachimeter. Latanoprost, bimatoprost or travoprost monotherapy were begun randomly for the cases as initial treatment. There were no differences between the groups for gender, age, race, and baseline values of IOP and CCT. iii The mean baseline IOP value was 22.6 ± 3.8 mm Hg for latanoprost group, 22.7 ± 5.3 mm Hg for bimatoprost group and 22.1± 4 mm Hg for travoprost group.