Retinitis pigmentozada retina ve optik sinirde meydana gelen yapısal, mikrovasküler ve fonksiyonel değişikliklerin optik koherens tomografi anjiyografi ve patern elektroretinografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of structural, microvascular and functional changes of retina and optic nerve in retinitis pigmentosa by optic coherens tomography angiography and patern electrorography
  1. Tez No: 658548
  2. Yazar: FATMA BÜŞRA ALTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL DOĞUİZİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Retinitis pigmentozalı (RP) hastalarda retinanın ve optik sinirin anatomik, vasküler ve fonksiyonel yapısının ne şekilde etkilendiğinin araştırılması, elde edilen verilerin yaş ve cinsiyetle uyumlu sağlıklı gönüllülerle karşılaştırılması. Gereç ve yöntem: Kesitsel, karşılaştırmalı klinik çalışmamıza; klinik özellikleri ve elektrofizyolojik bulguları ile RP tanısı konmuş olan 20-50 yaş aralığındaki 25 hasta ile 25 sağlıklı gönüllü dahil edildi. İki grubun en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK), non-kontakt tonometri ile göz içi basınç ölçümü, biyomikroskopik ön segment muayenesi ve dilatasyonlu fundus muayenesini içeren detaylı oftalmolojik muayenelerinin yapılmasını takiben patern elektroretinografi (pERG; MonPack One, Metrovision, Perenchies, Fransa), optik koherens tomografi (OKT, Heidelberg Engineering GmbH, Heidelberg, Almanya) ve optik koherens tomografi anjiyografi (OKTA; AngioVue, RTVue XR Avanti SD-OCT, Fremont, ABD) tetkikleri yapıldı. RP ve kontrol grubunun pERG bulguları (N35, P50 ve N95 dalgalarının implisit zamanı ve genlikleri); OKT ile optik sinir başı (OSB) retina sinir lifi tabakası (RSLT) kalınlık ölçümleri; OKTA ile yüzeyel ve derin kapiller ağ damar yoğunlukları, foveal avasküler zon (FAZ), radyal peripapiller kapilller (RPK) ağ yoğunlukları ve maküla kalınlığı bulguları karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamız kapsamında 25 RP tanılı hasta ile 25 sağlıklı gönüllünün birer gözleri olmak üzere toplam 50 göz incelendi. Çalışma grupları arasında yaş, cinsiyet ve göz içi basınçları açısından istatistiksel anlamlı fark saptanmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate how the anatomical, vascular and functional structures of the retina and optic nerve in retinitis pigmentosa have changed; to determine whether the correlations between these parameters and to compare these indices with age and sex matched healthy volunteers. Materials and Methods: In this cross-sectional comparative study, 25 patients between the ages of 20-50 years who were diagnosed retinitis pigmentosa (RP) with their clinical features and electrophysiological findings and 25 healthy volunteers were included. Detailed ophthalmologic examinations of two groups including best corrected visual acuity (BCVA), intraocular pressure measurement with non-contact tonometry, biomicroscopic anterior segment examination and dilatated fundus examination were performed and followed by pERG (MonPack One, Metrovision, Perenchies, France), optical coherence tomography (OCT) (Heidelberg Engineering GmbH, Heidelberg, Germany) and optical coherence tomography angiography (OCT-A) (AngioVue, RTVue XR Avanti SD-OCT, Fremont, USA) tests. The findings of pERG (implicit time and amplitudes of N35, P50, and N95 waves), OCT (retina nerve fiber layer (RNFL) thickness) and OCT-A (vascular densities of superficial and deep capillary network, foveal avascular zone (FAZ), radial peripapillary capillary (RPC) plexus, macular thickness) were compared between RP and healhty groups. Results: In our study, 25 eyes of RP patients and 25 eyes of healthy volunteers, with total number of 50 eyes, were examined. There was no statistically significant difference between the both groups in terms of data such as age, sex and intraocular pressure (p>0.05).