Kanserli hastaların benlik saygıları üzerine bir araştırma
- Tez No: 26712
- Danışmanlar: PROF.DR. NİHAT TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
II ÖZET Kanser, kanser tedavisi ve hastaneye yatmak hasta ve ailesini olumsuz olarak etkilemekte ve pek çok psikolojik, sosyal ve ekonomik sorunlara neden olmaktadır. Yaklaşık deneysel (quasi experimental) yöntemle yapılan bu çalışmada, kanser hastalarının; tanıtıcı özellikleri ile tedavileri hakkındaki bilgilerinin ve sahip oldukları sosyal destek sistemlerinin benlik saygıları üzerindeki etkileri incelenmiştir. Sosyal Sigortalar Kurumu Okmeydanı Hastanesi Onkoloji Kliniğinde tedavi gören 20-55 yaşları arasında evlenmiş 42 erkek ve 47 kadın hastaya bu amaç doğrultusunda soru kağıdı ve Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği 1.3.1992-31.3.1992 tarihleri arasında uygulanmıştır. Karşılaştırma yapmak amacıyla kontrol grubu kullanılmıştır. Hastaların yaş ortalaması 42'dir. Çoğunluğu il doğumlu ve eğitim düzeyi ilkokul mezunudur. Araştırma bulguları, kanserin başlı başına bireyin benlik saygısını olumsuz etkilediğini ortaya koymuştur. Cinsiyet, yaş, doğum yeri, yaşanan yer, eğitim düzeyi, çocuk sahibi olma, çocuk sayısı ve aile yapısına göre kanserli hastalar ile kontrol grubunun benlik saygıları arasında istatistiksel açıdan önemli fark bulun muştur. Kanserli hastaların benlik saygılarında aile yapısı, yaşanan yer, ameliyat olma, çocuklar ile anne baba ilişkilerindeki değişme, arkadaşlardan destek alma ve doktorların verdikleri bilgileri yeterli görme durumuna göre istatistiksel olarak önemli fark olduğu tespit edilmiştir. Sonuçlar, kanser hastalarının psikolojik, sosyal ve ekonomik yönde sosyal hizmet uzmanlarının mesleki yardımlarına gereksinimleri olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
III SUMMARY Cancer, has psychological and social effects on the individual and on his or her family because of need for long treatment and hospitalization. In this research the information about the distinctive characteristics and the treatment of the cancer patients and the social support systems they possess were investigated in terms of their self esteem with the quasi experimental method. Thd group of patients consisted of 42 married male and 47 married female whose ages varied between 20-55 and who were under cancer treatment in SSK Okmeydanı Hospital, Department of Oncology. A questionaire and the Rosenberg Self Esteem Scale is applied to them for this purpose between the dates 1.3.1992 - 31.3.1992. The results were compared with that of the control group. The patients were born mainly in a city, majority of them had elementary school education and the aritmetic mean of their ages was 42. The results due to the research, indicate that cancer itself causes destruction on self esteem of the patients. It was found that; there is a statistically significant difference between the self esteem of the patients and the control group in terms of their age, birth place, gender, level of education, living place, number of children and their family structure. In this research, it has also been detected that prior to operation and receiving support from their friends makes a statistically significant difference in the self esteem of the cancer patients. Similarly the self esteem of the cancer patients is effected by the family structure, the living place, the change in the relationship between patients and their children and parents. The information, given by the doctor, to the patient is another important factor effecting their self esteem. The results obtained, show that; patients need professional help by social workers in psychological, social and economical aspects.