Öğrenci hekim, hemşire ile mezun hekim ve hemşirelerin kan basıncı ölçüm hataları
Mistakes of blood pressure measure of the student physician, student nurse, graduated physician and graduated nurses
- Tez No: 267130
- Danışmanlar: PROF. DR. RUKİYE PINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma hekim (n=60), öğrenci hekim (n=70), hemşire (n=85) ve öğrenci hemşirelerin (n=65) kan basıncı (KB) ölçüm prosedürüne ilişkin uygulamalarının değerlendirilmesi ve karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. KB ölçümlerinin %70.4'ünde çevresel koşulların uygun olduğu görülmüştür; olguların %70.4'ü işlem öncesi hastalara gerekli açıklamaları yapmış, %62.5'i hastayı dinlendirmiş, %72.9'u kolu kalp hizasında desteklemiştir. KB ölçümlerinin %67.5'i giysiler üzerinden yapılmıştır. Ölçüm yapılan manşon boyutu %90 oranında uygundur; manşonun uygun olarak kola yerleştirme oranı %85.4'tür. Brakiyal arterin palpe edilme oranı oldukça düşük (%39.6), steteskopun doğru yerleştirilme oranı %91.8 olup; ölçüm sırasında neredeyse tüm olgularda steteskop hafifçe bastırılmıştır (%93.6), buna karşın radiyal arter palpe edilmemiş (%99.3) ve manşon uygun hızda şişirilmemiştir (%99.3). Manşon %73.6 oranı ile uygun hızda düşürülmüştür. Olguların %27.1'inde iki ölçüm yapılmış; yarıdan fazlasında iki ölçüm arasında bekleme süresi olmamıştır.
Özet (Çeviri)
The present study has been conducted to evaluate and compare the practices of physicians (n=60), student physicians (n=70), nurses (n=85) and student nurses (n=65) regarding blood pressure (BP) measurement procedure. Environmental conditions was suitable in 70.4% of BP measurements; of the subjects, 70.4% made necessary explanations to patients before measurements, 62.5% had a rest to patients, 72.9% supported the arm at the level of the heart. Of the BP measurements, 67.5% were made over the clothes. The size of the cuff was correct in 90% of measurements; in 85.4 of the measurements cuffs were placed correctly over the arm. The rate the brachial artery was palpated was quite low (39.6%). Stethoscope was placed correctly in 91.8% of the measurements and stethoscope was mildly pressed in almost all measurements (93.6%). Radial artery, on the other hand, was not palpated (99.3%) and cuff was not inflated with proper rate (99.3%). Cuff was deflated with proper speed in 73.6% of measurement. Two measurements were made in 27.1% of the cases and no resting interval was made between the two measurements.