Kalp hastalarında yaşam kalitesi ve sağlıklı yaşam biçimi davranışları
Quality of life and healty life-style behaviors in patients with heart
  1. Tez No: 267129
  2. Yazar: NİLAY KÜÇÜKBERBER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KÜRŞAT ÖZDİLLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kardiyoloji, Nursing, Cardiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma, kalp hastalığı tanısı almış hastaların sağlıklı yaşam biçimi davranışlarını, yaşam kalitelerini etkileyen sosyo-demografik ve hastalığa ilişkin özellikleri, sağlıklı yaşam biçimi davranışları ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Veri 325 kalp hastasına tanıtıcı bilgi formu, Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu ve Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği uygulanarak toplanmıştır. Verinin istatistiksel değerlendirilmesinde; t-testi, Tukey testi, Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırma kapsamına alınan hastaların; yaş ortalaması 56.98±11.89, %58.2' si erkek, %39.1' inin koroner arter hastalığı, ateroskleroz, unstabil angina pektoris ve miyokard infarktüsü geçiren hasta grubunda olduğu belirlendi. Kalp hastalarının yaşam kalitesi ölçeği fiziksel ana boyut puan ortalaması 51.95±22.21, mental ana boyut puan ortalaması 52.71±19.48, sağlıklı yaşam biçimi davranışları ölçeği puan ortalaması 127.45±20.51 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
We aimed to identify sociodemographic and disease related factors affecting the quality of life and healthy life-style behaviours and relationships between healthy life-style behaviours and quality of life in patients with heart disease. The data were collected with identifying information form, Quality of Life Scale and Scale of Healthy Life-Style Behaviour to 325 patients with heart disease. For the statistical evaluation of the gathered data, t-test, Tukey test and Pearson correlation analysis were applied. The average of the all examined patients' ages was 56.98±11.89, % 58.2 were males, and in % 39.1 of all patients coronary artery disease, atherosclerosis, unstable angina pectoris and myocardial infarct were observed. Quality of life scale Physical main dimension mean score was 51.95 ± 22.21, Mental main dimension mean score was 52.71±19.48 and healthy life-style behaviour scale mean score was 127.45±20.51 for the heart disease patients. Generally speaking, male patients, the patients in the age group of 49 to 60, married patients, patients having graduated from college or Ph.D.