Sığırlardan ve sektör çalışanlarından izole edilen Metisilin dirençli Stafilokoklarda SCCmec tiplerinin belirlenmesi
Determination of SCCmec types in methicilline resistant staphylococci isolated from cows and farm workers
  1. Tez No: 267140
  2. Yazar: EMEL İNEGÖL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜHEYLA TÜRKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma sığır ve insan kaynaklı metisilin dirençli stafilokokların stafilokokal kaset kromozom mec (SCCmec) tiplerini belirlemek amacıyla gerçekleştirildi. Çalışma materyalini subklinik mastitisli inek sütlerinden ve burunlarından izole edilen sırasıyla 90 ve 56, veteriner ve çiftlik işçilerinin burunlarından izole edilen 35 stafilokok suşu oluşturdu. Sefoksitin disk difüzyon testiyle, süt, sığır burun ve insan burun suşlarında metisilin dirençliliği sırasıyla %23,3, %32,1 ve %57,1 olarak bulundu. Bu suşların S. aureus oldukları ve metisilin dirençlilikleri, mecA, nuc ve 16S rRNA genine yönelik tripleks PCR ile doğrulandı. 16S rRNA sekans analizi ile incelenen 59 metisilin dirençli stafilokok içinde 10 tür (18 S. haemolyticus, 17 S. epidermidis, 12 S. aureus, 4 S. xylosus, 3 S. cohnii, 1 S. equorum, 1 S. sciuri, 1 S. succinus, 1 S. pseudointermedius, 1 S. saprophyticus) identifiye edildi. Bu suşların SCCmec tipleri mec ve ccr, IS elementi ve plazmidler için multipleks PCR ile incelendi. SCCmec Tip II 2, Tip III 38, Tip IV 18 ve Tip V 1 metisilin dirençli stafilakok suşunda bulundu. SCCmec Tip II ve III'ü içeren 40 suş hastane kökenli olarak değerlendirilirken, SCCmec Tip IV ve V'i kapsayan 18 suş toplum kökenli olarak değerlendirildi. SCCmec Tip III ve IV sığır suşlarının sırasıyla %66,6 ve %28,2'sinde, insan suşlarının %60 ve 35'inde saptandı. Hemen tüm S. haemolyticus ve S. aureus suşlarının hastane kökenli SCCmec tiplerini taşıdığı belirlendi. Sığır ve insan stafilokok suşlarının taşıdığı SCCmec tipleri arasındaki benzerlik ve sığırlarda hastane kökenli SCCmec tiplerinin yüksek oranda bulunması, insanların sığırlardaki metisilin dirençli stafilokokların kaynağı olabileceğini düşündürdü.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine staphylococcal cassette chromosome mec (SCCmec) types of methicilline resistance staphylococci isolated from cattle and humans. In the study, staphylococci from the milk (n=90) and nasal samples (n=56) of cows with subclinic mastitis, and from nasal samples (n=35) of veterinarians and farm workers were used. By using cefoxitin disc diffusion test, methicilline resistance was detected in 23.3%, 32.1% and 57.1% of milk, bovine nasal and human nasal strains, respectively. Phenotypical characteristics of these strains were confirmed by triplex PCR by means of mecA, nuc and 16S rRNA genes. Ten Staphylococcus spp. (18 S. haemolyticus, 17 S. epidermidis, 12 S. aureus, 4 S. xylosus, 3 S. cohnii, 1 S. equorum, 1 S. sciuri, 1 S. succinus, 1 S. pseudointermedius ve 1 S. saprophyticus) among 59 methicilline resistant staphylococci were identified by 16S rRNA sequence analysis. SCCmec types of these strains were investigated by multipleks PCR, for mec and ccr genes, associated IS element and plasmids. SCCmec Type II was found in 2, Type III in 38, Type IV in 18 and Type V in 1 methicilline resistant stapyhlococci. While 40 strains including Type II and III were defined as hospital-acquired, 19 strains including Type IV and V as community-acquired. SCCmec Type III and IV were found in 66.6% and 28.2% of bovine strains respectively, and in 60.0% and 35.0% of human strains. Almost all strains of S. haemolyticus and S. aureus strains carried hospital-acquired type SCCmec. The similarity of SCCmec types harboured by staphylococcus strains from cattle and human and higher prevalence of hospital-acquired SCCmec types in cattle suggested that humans may be source of methicilline resistant strains of cattle.