Özel bir örneklemde kişilik bozukluklarının yaygınlığı ve algılanması
The epidemiology and perception of personality disorders in a special sample
- Tez No: 267141
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM DEREBOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Yapılan araştırmanın amacı, özel bir örneklemde kişilik bozukluklarının yaygınlığını ve algılanmasını değerlendirmektir. Bu amaçla Aydın Adnan Menderes Üniversitesi çalışanlarından seçkisiz atama yoluyla seçilen 52 kişiye kişilik bozukluklarının yaygınlığını araştırmak için DIP-Q ve SCID-II görüşme formu; kişilik bozukluklarına yönelik algıları değerlendirmek içinse araştırmacılar tarafından hazırlanan Vignette kartları uygulanmıştır.Yapılan analizler sonucunda DIP-Q'da normal populasyonda kişilik bozukluklarının yaygınlık oranının yüksek olduğu bulunurken, SCID-II görüşmesinde bu oran büyük ölçüde düşmüştür. Algıya yönelik yapılan değerlendirmede ise katılımcıların tüm kişilik bozukluklarını olumsuz şekilde algıladığı görülmüştür. Ancak özellikle Şizotipal ve Antisosyal kişilik bozuklukları en olumsuz şekilde algılanırken, Çekingen, Bağımlı ve Obsesif-Kompulsif kişilik bozuklukları diğerleri içinde en olumlu algılananlar olmuştur. Kişilik özellikleri ile kişilik bozukluklarının algılanması arasında anlamlı sayılabilecek bir ilişki bulunamamıştır.Normal örneklemde kişilik bozukluklarının algılanmasına yönelik oldukça kısıtlı sayıda çalışma olması açısından bu çalışmanın literatürdeki boşluğu doldurmada faydalı olacağı düşünülmüştür. Ancak her çalışmada olduğu gibi bu çalışmada da birtakım kısıtlılıklar bulunmakta, bunların başlıcasını ise örneklemin küçüklüğü oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the current study is to investigate the prevalence and perception of personality disorders. For his purpose, to the 52 of the Aydın Adnan Menderes University employees, who were chosen by random assignment, were given DIP-Q and SCID-II interview form to assess the personality disorders; and Vignette cards, which were prepared by the investigaters, to assess their perception of personality disorders.At the end of the analysis it was found that the prevalence of personalitiy disorder rates are high in normal population, but this rate was reduced substantially by the end of SCID-II interwiev. At the assessment intended for perception, it was seen that the participants evaluated all of the personality disorders negatively. But whereas especially Schizotypal and Antisocial personality disorders were perceived the most negative and Avoidant, Dependent and Obsessive-compulsive personality disorders were perceived more positive than the others. There was no significant relationship between personality and personality disorders.There was no significant relationship between personality characteristics and perceiving personality disorders.As there is a few study about perceiving personality disorders in a normal population, this study is useful for filling this area. On the other hand, as found in every study there were some obstacles, the main of them was the smallness of sample.