Optik nörit geçirmiş multipl skleroz olgularinda hipotermi ile oluşturulan anti-uhthoff etki: Klinik, elektrofizyolojik ve biyokimyasal inceleme
Anti-uhthoff effect of hypothermia on multiple sclerosis patients previously affected by optic neuritis: Clinical, electrophysiological and biochemical results
  1. Tez No: 267147
  2. Yazar: TURAN POYRAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EGEMEN İDİMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç ve Hipotez: Multipl sklerozda sıcaklık artışıyla ortaya çıkan semptomlar (Uhthoff fenomeni-UF) demiyelinize ve transekte aksonlardaki iletim bloğuna bağlıdır. Vücut ısısının düşürülmesinin tedavi edici etkileri ise az sayıda çalışmada bildirilmiştir. Bu çalışmada, optik nörit geçirmiş multipl skleroz (MS) hastalarında vücudu soğutmanın klinik bulgular üzerine (Nörooftalmolojik bakı, Sloan Letter Test-SLT, Expanded Disability Status Scale-EDSS, Yorgunluk ölçekleri, Multiple Sclerosis Functional Composite-MSFC ve Multiple Sclerosis International Quality of Life-MUSIQOL) etkileri yanında, ektrofizyolojik (Görsel uyarılmış potansiyeller-GUP) ve serbest radikaller ve proinflamatuar sitokinler (Nitrik oksid ve TNF-alfa, IFN-gama) üzerine olan etkileri araştırıldı.Yöntem: Çalışmaya daha önce en az bir kez optik nevrit geçirmiş, McDonald 2005 ve Poser 1983 kriterlerine göre kesin MS tanısı konulmuş, UF ve/ya da anti-Uhthoff etki tanımlayan 20 hasta alındı. Tüm olguların soğutma işleminden önce klinik (Nörooftalmolojik bakı, SLT, EDSS, Yorgunluk etki ve şiddet ölçekleri, MSFC ve MUSIQOL), nörofizyolojik (GUP) ve biyokimyasal (Nitrik oksid, TNF-alfa, IFN-gama) parametreleri incelendi. Soğutma, `Medivance Arctic Sun Temperature Management System' cihazı ile sağlandı. Ortalama 1°C vücut ısısı düşürüldükten sonra işlem öncesi uygulanan tüm test ve değerlendirmeler tekrar edildi. Lökosit nitrik oksid (NO) düzeyi, `Assay Designs' NO değerlendirme kiti kullanılarak spektrofotometrik olarak ölçüldü. Serum IFN-gama ve TNF-alfa düzeyleri Invitrogen insan IFN-gama ve TNF-alfa antijen kiti kullanılarak `sandwich' ELISA yöntemi ile ölçüldü.Bulgular: Ortalama vücut ısısı 0.89±0.13°C düşürüldü. Soğutma işlemi sonrası P100 latansı 1, 6 ve 24.
Özet (Çeviri)
Objective and Hypothesis: The symptoms with elevated body temperature (Uhthoff phenomennon-UF) in multiple sclerosis due to conduction block in demyelinated and transected axons. Therapeutic effects of lowering body temperature have been reported to some studies. This study aimed to assess the effects of body cooling on clinical parameters (neuroofthalmologicial examination, Sloan Letter Test-SLT, Expanded Disability Status Scale-EDSS, Fatigue scales, Multiple Sclerosis Functional Composite-MSFC and Multiple Sclerosis International Quality of Life-MUSIQOL), on electrophysiological measures (Visual evoked potentials-VEP) and on free radicals and proinflamatory cytokines (Nitrite/Nitrate and TNF-alfa, IFN-gamma) in patients with multiple sclerosis (MS) previously affected by optic neuritis.Methods: Twenty patients describes UF or anti-Uhthoff effect with diagnosis of definite MS according to McDonald and Poser criteria were participated. All patients had a history of optic neuritis at least once. Before the cooling process, all patients were examined clinical, electrophysiological (VEP) and biochemical (Nitric oxide, TNF-alfa, IFN-gamma) parameters. Body cooling was provided by using `Medivance Arctic Sun Temperature Management System?. After the body temperature was decreased approximately 1°C, all tests and evaluations repeated again. Serum IFN-gamma and TNF-alfa levels measured by using Invitrogen human IFN-gamma, TNF-alfa antigen kits and `sandwich? ELISA methods. Leukocyte nitric oxide (NO) level measured spectrophotometrically by using `Assay Designs? NO evaluation kits.Results: Mean body temperature was decreased 0.89±0.13°C.