El aletleri, ultrasonik aletler ve erbıum-doped: Yttrium, aluminium ve garnet lazer ile yapılan mekanik periodontal tedavinin kronik periodontitisli hastalarda karşılaştırılmalı olarak değerlendirilmesi
Comparison of mechanical periodontal therapy with hand instruments, ultrasonic scalers or Er: YAG laser in chronic periodontitis patients
- Tez No: 267156
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ NOYAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Periodontal hastalıkların tedavisinde geleneksel olarak el aletleri ve ultrasonik aletlerle klinik başarı elde edilmekle birlikte, özellikle derin ceplerde diş yüzeyi temizliği kök yüzeyi düzleştirmesinin (SRP) sınırları olduğu bilinmektedir. Bu sebeple çalışmamızda yeni bir tedavi yaklaşımı olan Er:YAG lazerle, el aleti ve ultrasonik aletlerin etkinliği cep içi mikroorganizma oranları ve lökosit sayıları incelenerek karşılaştırıldı. Kronik periodontitisli 30 sistemik sağlıklı birey, 3 eşit gruba ayrılarak, el aleti (Grup E), ultrasonik alet (Grup U) veya Er:YAG lazerle (Grup L) tüm ağıza SRP uygulandı. Sıfırıncı ve 90. günlerde klinik olarak plak indeks, gingival indeks, sondalamada kanama, sondalama derinliği (S.D.) ve rölatif ataşman seviyesi tüm ağız, S.D. 4-6 mm ve ?7 mm cep aralıklarında değerlendirildi. Gingival indeks değeri ?2 olan ve S.D. 4-6 mm ve S.D. ?7 mm aralığında bulunan 2'şer dişten alınan subgingival plak örnekleri 0., 7. ve 90. günlerde faz-kontrast mikroskobu ile incelendi.
Özet (Çeviri)
Although hand and ultrasonic instruments have been used for the mechanical periodontal treatment, they have limitations, particularly in deep pockets. Purpose of this study was to investigate the effectiveness of a novel treatment approach, Er:YAG laser, on clinical parameters, subgingival microorganism and leukocyte counts and to compare with hand and ultrasonic instruments. Thirty systemically healthy subjects with chronic periodontitis were randomly assigned to 3 groups (n=10), and were treated with either hand curettes, ultrasonic scaler or Er:YAG laser. Clinical assessments including plaque index, gingival index, bleeding on probing, probing depth (PD) and relative attachment level were made prior to and at 90 days after treatment. A total of 4 subgingival plaque samples were collected from pockets with a PD 4-6 mm and ?7 mm and analysed with phase-contrast microscopy for microorganism proportions and leukocyte counts before, 7 and 90 days after treatment.