8-10 yaş grubu kız çocukların fiziksel aktivite düzeyleri ile fiziksel uygunluklarının belirlenmesi ve beslenme profili ile ilişkisinin incelenmesi
Determining the physical activity and physical fitness levels of girls at ages 8-10 and examining their relations to the nutrition profile
- Tez No: 267155
 - Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL PEHLİVAN
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmanın amacı, spor yapan (fiziksel olarak aktif oldukları öngörülen) ve yapmayan 8-10 yaş grubu kız çocuklarının fiziksel aktivite düzeylerinin (FAD), fiziksel uygunluklarının belirlenmesi ve beslenme profili ile ilişkisinin incelenmesidir. Çalışma grubu; spor yapan (n=18 voleybol antrenmanlarına 2 ay süresince, haftada 3 gün, 1,5 saat katılan) ve spor yapmayan (n=19) kız çocuklarından oluşturuldu. Çalışma gruplarında sağlık problemi olmayan ve menstrüasyona girmeyen, BKİ 22 kg/m2 den az olan toplam 37 kız çocuk yer aldı. FAD ölçümleri; Polar marka kalp atım monitörü, Actical marka akselerometre, Yamax SW-701 marka adım sayar, FAD anketleri (PAQ-C) olmak üzere 4 farklı yöntemle uygulandı ve beslenme durumu kayıtları 7 gün süre ile alındı. Fiziksel uygunluğun belirlenmesinde Fitnessgram (BKİ, kassal esneklik, kassal kuvvet ve kardiovasküler dayanıklılık) testlerinin yanı sıra 30 sn. mekik, bacak dinamometresi testleri uygulandı; vücut kompozisyonları (Yuhaz ve Slaughter formülleri, somototip) değerlendirildi. Gruplararası karşılaştırmalar için bağımsız örneklem t testi ve parametrelerin birbirleriyle ilişkileri için pearson korelasyonu kullanıldı (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the physical activity levels (PAL) of the girls who are 8 to 10 years of age who perform physical exercises (deemed to be physically active) and who do not participate in sports, in terms of determining their physical fitness levels and nutritional profiles. The study group consisted of girls who did physically active (n=18 playing volleyball 3 days a week for 1.5 hours a day for a period of 2 months) and who did not participate in sports (n=19). 37 girls, who did not participate in sports, were healthy, and have not started menstruation period. This group had BMI?s lower than 22 kg/m2 . PAL measurements were performed by 4 different methods including a Polar heart-rate monitor, an Actical accelerometer, a Yamax SW-701 pedometer, and PAL questionnaires (PAQ-C). The nutritional status records were taken for 7 days. Besides Fitnessgram (BMI, muscular flexibility, muscular force and cardiovascular endurance) tests, body composition (Yuhaz and Slaughter formulas, somatotype) tests, 30-second sit-up tests, and leg dynamometer tests were done in order to determine the levels of physical fitness. Independent samples t-test was used for the inter-group comparisons and Pearson?s correlation test was used for the interrelation of parameters (p0,05).