Semptomatik TME internal düzensizliklerinde intraartiküler uygulanan morfin ve tramadolün ağrı üzerine etkilerinin karşılaştırılmalı olarak incelenmesi
The comparison of analgesic effects of intraarticularly applied morphine and tramadol on patients with symptomatic TMJ internal derangements
  1. Tez No: 267164
  2. Yazar: AYŞEGÜL SİPAHİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK BASA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada amaç; semptomatik TME rahatsızlıklarında intraartiküler (i.a.) olarak uygulanan morfin ve tramadolün analjezik etkinliğini karşılaştırılmalı olarak incelemektir. Bu plasebo kontrollü, çift kör çalışmaya, ağrı ve ağız açıklığında kısıtlılık şikayetleri bulunan, konservatif tedavilere cevap vermeyen 30 hasta dahil edilmiştir. Ağrı skorları maksimum ağız açıklığında (MAA) ve istirahat pozisyonunda visuel analog skala kullanılarak işlemden önce alınmıştır. Hastalara artrosentezle birlikte intraartiküler olarak 1.0 mg morfin, 50 mg tramadol, veya 1 cc salin (plasebo) uygulanmıştır. Postoperatif olarak 15, 30. dakikalarda, 1, 2, 3, 8, 12, 24, 36 ve 48. saatlerde, 1, 3, 6. aylarda ağrı skorları kaydedilmiştir. Plasebo uygulanan grupta, maksimum ağız açıklığında VAS değerleri, 6.90 ± 1.45'den 2.60 ± 2.50'e gerilerken; morfin kullanılan grupta 7.30 ± 1.64'den 1.20 ± 0.79'e, tramadol verilen grupta ise 7,10 ± 1,73'den 1.50 ± 1.78'e düştüğü tespit edilmiştir. Özellikle ilk 48 saatte morfin ve tramadol gruplarında ağrı düzeylerindeki azalmanın plasebo grubuna göre daha farkedilir ölçüde olduğu gözlemlenmiştir. Son yapılan çalışmalar, inflame dokuya opioid verilmesinin analjezi oluşturduğunu savunmaktadır. Artroskopik diz cerrahisinde intraartiküler opioid enjeksiyonu ile ilgili çok sayıda çalışma bulunmasına rağmen TME de opioidlerin analjezik etkinliğini araştıran çalışma sayısı oldukça azdır. Morfin ağrı tedavisinde altın standart olarak kabul edilmiştir. Tramadol da etkili ve güvenilir bir ağrı kesici ilaçtır. Uygulamanın intraartiküler olarak yapılması sistemik yan etkilerin görülmemesi açısından oldukça önemlidir. Sonuç olarak, intraartiküler morfin ve tramadol enjeksiyonu ile ağrıda azalma olduğu saptanmıştır fakat daha standart ve kontrollü çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate and compare the analgesic efficacy of intra-articular (i.a.) injection of morphine or tramadol, on symptomatic patients with painful TMJs. This placebo-controlled double-blinded study involved 30 patients with complaints of pain and limited mouth opening who did not respond to conservative treatments. The recordings of visual analog scales (VAS) pain intensity scores at maximum mouth opening (MMO) and at jaw rest were made directly before i.a. injection into one TMJ of either 1.0 mg morphine, 50 mg tramadol, or 1 cc saline (placebo) with arthrocentesis. The pain intensity was also recorded at the postoperative follow-up 15, 30 minutes, 1, 2, 3, 8, 12, 24, 36 and 48 hours, 1, 3, 6 months. The mean VAS scores at MMO decreased from 6.90 ± 1.45 to 2.60 ± 2.50 in placebo group. While in morphine group, the values run down from 7.30 ± 1.64 to 1.20 ± 0.79; in the tramadol group the scores lessened to 1.50 ± 1.78. There are successful examples of intra-articular opioid injections following arthroscopic knee surgery. However, there are only a few studies investigating the analgesic effect of opioids on TMJ arthritis. Morphine is the gold standard of the pain therapy. Tramadol is an effective and a reliable pain control drug. The i.a. administration of drugs is important because systemic side-effects are less observed. In conclusion, successful pain management was achieved with both intra-articular tramadol and morphine injections. However, further long-term, larger controlled studies are necessary.