Farklı materyal ve tekniklerle yapılan kök kanal tedavilerinin yenilenmesinde çeşitli retreatment tekniklerinin etkinliğinin in vitro olarak incelenmesi
Effectiveness of different retreatment techniques in root canal treatments done with different materials and methods
- Tez No: 267175
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN KARTAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmada; iki farklı kanal dolgu yöntemi (Thermafil, lateral kondensasyon) ile doldurulan kök kanallarında, Mtwo R, ProTaper retreatment eğelerinin ve bir manuel tekniğinin retreatment etkinliklerinin karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmada 120 adet üst kesici diş, kanal dolgu tekniği ve kullanılan aletlere göre 15 dişlik 8 gruba randomize olarak ayrıldı. Bütün gruplar için kanal duvar temizliği, prosedural hatalar, retreatment süresi ve apikalden taşan debris miktarı değerleri kaydedildi. Söküm işlemi sonrasında kanal duvarının temizliği bilgisayarlı tomografi (BT) ve radyografi ile değerlendirildi. Sistemlerin hiçbiri dolgu materyalini tam olarak uzaklaştıramadı. Kronal üçte bir bölümde kalan dolgu miktarı, grup 3, 4, 5 ve 6'da, grup 7'ye göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulundu (p < 0.01).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the effectiveness of the Mtwo, ProTaper retreatment files, and a manual technique in the removal of two different types of root canal fillings (Thermafil, lateral condensation) during retreatment. One hundred and twenty maxillary anterior teeth were instrumented and randomly divided into 8 groups of 15 teeth each (n=15) with regards to filling technique and instrument used. For all groups, the following data were recorded: canal wall cleanliness, procedural errors, time of retreatment, apically extruded material. The canal wall cleanliness after the removal procedures was assessed by CT and radiography. Neither system completely removed the root filling material. The amount of remaining filling material in coronal thirds was significantly lower in groups 3, 4, 5 and 6 when compared with group 7 (p < 0.01).