Genç kategorisindeki bireysel ve takım sporcularının öfke kontrollerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the anger controls of the individual and team sportsmen in the young categorie
  1. Tez No: 468716
  2. Yazar: BARIŞ BOZKURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE İLHAN ODABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de bireysel sporlardan Yüzme, Tenis, Taekwondo ve takım sporlarından Hentbol, Basketbol, Futbolda gençler kategorisinde oynayan sporcuların sürekli öfke düzeylerinin belirlenmesidir. Araştırmaya İstanbul İli Avrupa yakası Gençler Kategorisinde yer alan 133 erkek 107 kadın sporcu olmak üzere toplam 240 lisanslı sporcu katılmıştır. Lisanslı takım sporu yapan 45 Futbol, 44 Basketbol, 32 Hentbol oyuncusu, bireysel sporlar yapan lisanslı 42 Tenis, 36 Yüzme, 41 Taekwondo sporcusu katılmıştır. Araştırmada sürekli öfke ve öfke tarzlarının belirlenmesi için orjinali 1988 yılında Spielberger tarafından geliştirilmiş olan ve Türkçe uyarlaması 1994 yılında Özer tarafından yapılmış Sürekli Öfke – Öfke Tarz Ölçeği (SÖ-ÖTÖ) ve araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu uygulanmıştır. Anketler tüm sporculara birebir yüz yüze yaptırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to determine the level of continuous anger of the athletes who play in individual sports in Turkey, tennis Taekwondo and team sports, handball, basketball and Futbol in the young category. A total of 240 licensed athletes participated in the survey, 133 male and 107 female athletes in the Istanbul European European Championship category. Licensed teams 45 football players, 44 basketball players, 32 handball players, 42 licensed tennis players, 36 swimmers, 41 Taekwondo players participated, in order to determine the anger and anger styles in the study. The personal information form, originally developed by Spielberger in 1988, the Turkish version of the State -Trait Anger - Anger Scale (SÖ-ÖTÖ) made by Özer in 1994 and prepared by the researcher, were applied.Surveys were made face to face for all participants.