Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Güzelyurtilçesindeki lise öğrencilerinin sağlık açısından riskli davranışları ve risk algıları
Risky health behaviors and risk perception of the high school students in Guzelyurt District of Turkish Republic of Northern Cyprus
  1. Tez No: 267198
  2. Yazar: VERDA BAŞSIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİM ULUPINAR ALICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Araştırma; lise öğrencilerinin riskli sağlık davranışları ve bu davranışlara yönelik risk algılarını belirlemek, aralarındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılan tanımlayıcı bir çalışmadır.Çalışmanın örneklemini, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde öğrenim gören 563 lise öğrencisi oluşturdu. Veriler; sosyodemografik özellikler, riskli trafik davranışları, madde kullanımı, sağlıksız beslenme, fiziksel inaktivite, psikososyal durumla ilgili davranışlara ilişkin risk algısı ve yapma sıklığına yönelik sorulardan oluşan anket formu ile toplandı. Katılımcıların yaş ortalaması 16,47+1,07; %54'ü kız, %31,3'ü 11'inci sınıf öğrencisiydi. Öğrencilerin %64,6'sının gelecek kaygısı, %41,2'sinin fiziksel değişimle ilgili sorunlar yaşadığı belirlendi. Öğrencilerin riskli sağlık davranışlarının çoğuna yönelik algısı ?Çok Riskli? şeklindeydi. En fazla riskli bulunan davranışlar; madde kullanımı, alkollü taşıt kullanma, reçetesiz uyuşturucu ilaç kullanma ve intihara kalkışma; en az riskli bulunanlar; iki saatten fazla televizyon izleme, bisiklette kask takmayı ihmal etme, egzersiz yapmayı ihmal etmeydi. Davranışların yapılma sıklığı incelendiğinde, davranışların ?Hiçbir zaman? yapılmama oranları çok yüksekti. En fazla yapılan riskli davranışlar; iki saatten fazla televizyon izleme, emniyet kemeri takmayı ihmal etme, sabah kahvaltısını atlamaydı. Öğrencilerin davranışlara yönelik risk algısı ve yapma sıklığı arasında anlamlı, negatif ve zayıf ilişki belirlendi. Cinsiyet, okulda yıl kaybı ve fiziksel sorun yaşama ile riskli sağlık davranışlarından bazılarına yönelik risk algısı ve davranışları yapma sıklığı arasında anlamlı farklılık olduğu; sağlık eğitim alma ile anlamlı farklılık olmadığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Risky health behaviors and risk perception of the high school students in Guzelyurt district of Turkish Republic of Northern Cyprus.Survey is a descriptive study that aims to define and investigate the relationship between the risky health behavior and perception of this risk in high school students. 563 high school students participated to the study. Data was collected by a questionnaire that asked about the socio-demographic characteristics, risk perception about the risky traffic behaviors, substance abuse, unhealthy diet, physical inactivity and risky behaviors about the psycho-social condition and their frequency. The mean age of participants was 16,47+1,07, 54% females, 31,3% 11th grade students. 64,6% of them had concerns about the future, 41,2% had concerns about physical change. Students had the perception of ?Highly Risky? for most of the risky health behaviors. The most risky behaviors are found substance abuse, drunk driving, taking illegal substance without a doctor?s prescription and suicide attempt. The least risky behaviors are watching television more than two hours, neglecting to wear helmet when cycling and neglecting to do physical activity. Some behaviors had a very high `Never? being carried out frequency. The most frequently carried out risky behaviors were watching television more than two hours, neglecting to wear seatbelt and neglecting to have breakfast. A significant, negative and weak relationship between the students? perception of risky behavior and carrying out frequency was found. It has been determined that there is a significant difference between perception of risky behavior with carrying out and frequency sex, class repetition at school and physical problems; whereas receiving health education has no effect.