Çeşitli aromatik aminlerden hareketle sübstitüe izoksazolon türevlerinin sentezi ve sitotoksik aktivitelerinin incelenmesi
Synthesis and evaluation of cytotoxic activities of some substituted isoxazolone derivatives
  1. Tez No: 267197
  2. Yazar: ŞİLA KOKYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM ROLLAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmada sübstitüe 1,3,4-tiyadiazol ve 1,2,4-triazol-3-tiyon bileşiklerinden hareketle izoksazolon türevi bileşikler sentezlenmiştir. Araştırmanın birinci bölümünde, 2-(4-aminofenil)-5-alkil/arilamino-1,3,4-tiyadiazol yapısındaki bileşikler ve 5-(4-aminofenil)-4-sübstitüe-2,4-dihidro-3H-1,2,4-triazol-3 tiyon yapısındaki bileşikler, etil 4-amino benzoat'tan hareketle literatür yöntemine göre sentezlenmiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde, triazol ve tiyadiazollerin etil asetoasetat ile kenetlenmeleriyle oluşan ürünlerin hidroksilamin hidroklorür ve sodyum asetatla, etanollü ortamda siklizasyonu sonucunda 3-metil-4-{2-[4-(5-alkil/arilamino-1,3,4-tiyadiazol-2-il)fenil]hidraziniliden}-1,2-oksazol-5(4H)-on ve 3-metil-4-{2-[4-substitüe-5-tiyokso-4,5-dihidro-1H-1,2,4-triazol-3- il)fenil]hidraziniliden}-1,2-oksazol-5(4H)-on bileşikleri elde edilmiştir.Sentezlenen izoksazolon bileşiklerinin saflıkları ince tabaka kromatografisi ile kontrol edildikten sonra, yapıları elementel analiz (C,H,N,S), UV, IR, 1H-NMR ve kütle spektroskopik yöntemleri kullanılarak aydınlatılmıştır.Sentezlenen bileşiklerin sitotoksik aktiviteleri HEK293 hücre hattı kullanılarak MTT [3-(4,5-dimetiltiyazol-2-il)-2,5-difeniltetrazolyum bromür] testi ile tayin edilmiştir. En yüksek düzeyde sitotoksik etki gösteren bileşikler; % 45.72 ile 3-metil-4-[4-(5-metoksifenilamino-1,3,4-tiyadiazol-2-il)fenilhidrazino]-5-izoksazolon ve % 33.07 ile 3-metil-4-[4-(5-metilfenilamino-1,3,4-tiyadiazol-2-il)fenilhidrazino]-5-izoksazolon bileşikleri olduğu tespit edilmiştir. Bu değerler % 50'nin altında olduğu için, 5?g/mL konsantrasyonda bileşikler sitotoksik değildir sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, starting from substituted 1,3,4-thiadiazole and 1,2,4-triazole-3-thion several isoxazolone derivatives were synthesized. In the first part of research, compounds 2-(4-aminophenyl)-5-alkyl/arylamino-1,3,4-thiadiazoles and 5-(4-aminophenyl)-4-substituted-2,4-dhidro-3H-1,2,4-triazole-3-thions were prepared from ethyl 4-aminobenzoate according to the literature. In the second part, compounds, which were prepared coupling the diazonium salts of aromatic primary amines with ethyl acetoacetate, cyclized with hydroxylamine hydrochloride and sodium acetate in ethanol medium gave 3-methyl-4-{2-[4-(5-alkyl/arylamino-1,3,4-tiadiazole-2-yl)phenyl]hydrazinilidene}-1,2-oxazole-5(4H)-on ve 3-methyl-4-{2-[4-methyl-5-tiokso-4,5-dihydro-1H-1,2,4-triazole-3-yl)phenyl]hydrazinilidene}-1,2-oxazole-5(4H)-on.Purity of the synthesized isoxazolone compounds were controlled by thin layer chromatographic method. The structures of the synthesized compounds were confirmed by elemental analysis (C,H,N,S), UV, IR, 1H-NMR and mass spectroscopic methods.Cytotoxicity of these compounds were evaluated by using HEK293 cell line according to procedures of MTT [3-(4,5-dimethylthiazole-2-yl)-2,5-diphenyltetrazolium bromide] Assay. The highest inhibition was confirmed as % 45.72 for the compound 3-methyl-4-{2-[4-(5-methoxyphenylamino-1,3,4-tiadiazole-2-yl)phenyl]hydrazinilidene}-1,2-oxazole-5(4H)-on and % 33.07 for the compound 3-methyl-4-{2-[4-(5-methylphenylamino-1,3,4-tiadiazole-2-yl)phenyl]hydrazinilidene}-1,2-oxazole-5(4H)-on. Because of values are under % 50, we can?t refer these compounds cytotoxic.