Candida albicans ile infekte edilmiş farelerde amfoterisin b tedavisinin kronoterapi yönünden incelenmesi
Investigation of the influence of amphotericin b in mice infected with candida albicans by means of chronotherapy
- Tez No: 267199
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİLE ÇEVİKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eczacılık ve Farmakoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Pharmacy and Pharmacology, Microbiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışmamızda Candida infeksiyonu oluşturulan deney model farelerdekronobiyolojiden yararlanarak AmB tedavisinin böbrek infeksiyonu ve patogeneziüzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Çalışmamızda kullanılan 32 deney ve 7kontrol faresi klinik C. albicans suşu (8 log kob/ml) ile infekte edilerek 6 grubaayrılmıştır. İnfeksiyondan 24 saat sonra 1. grup kontrol farelerine 0800? de FTS (0.2ml/gün/ip), 2. grup kontrol farelerine 1800? de FTS (0.2 ml/gün/ip), 3. grup farelere0800? de AmB (1 mg/kg/gün/ip), 4. grup farelere 1800? de AmB (1 mg/kg/gün/ip), 5.grup farelere 0800? de AmB (0.5 mg/kg/gün/ip), 6. grup farelere 1800? de AmB (0.5mg/kg/gün/ip) 3 gün süre ile uygulanmıştır. AmB?nin böbrek toksisitesininkronoterapi ile değerlendirilmesinde 10 sağlıklı deney ve 4 sağlıklı kontrol faresikullanılmıştır. 1. kontrol grubuna 0800? de FTS (0.2 ml/gün/ip), 2. kontrol grubuna1800? de FTS (0.2 ml//gün/ip), 3. grubuna 0800? de AmB (5 mg/kg/gün/ip), 4. grubuna1800? de AmB (5 mg/kg/gün/ip) 4 gün süre ile uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Our research determined the effect of AmB treatment by means ofchronobiology on mice kidneys whose infection and pathogenesis were infected byCandida. In our study, 32 experimental and 7 control mice were infected with clinicalC. albicans strains (8 log CFU/ml) and divided into 6 groups. 24 hours after infection,the 1st group control mice were treated with saline (0.2 ml/day/ip) at 0800, the 2ndgroup control mice were treated with saline (0.2 ml/day/ip) at 1800, the 3rd group micewere treated with AmB (1 mg/kg/day/ip) at 0800, the 4th group mice were treated withAmB (1 mg/kg/day/ip) at 1800, the 5th group mice were treated with AmB (0.5mg/kg/day/ip) at 0800, the 6th group mice were treated with AmB (0.5 mg/kg/day/ip)at 1800 for 3 days. 10 healthy test and 4 healthy control mice were used on renaltoxicity of AmB evaluation with chronotherapy. The 1st group control mice wereadministered with saline (0.2 ml/day/ip) at 0800, the 2nd group control mice wereadministered with saline (0.2 ml/day/ip) at 1800, the 3rd group mice were administeredwith AmB (5 mg/kg/day/ip) at 0800, the 4th group mice were administered with AmB(5 mg/kg/day/ip) at 1800 for 4 days. At 1800, mice which were treated with AmB (0.5mg/kg/day/ip) significantly decreased number of Candida on kidneys to compare to0800 group(p0.05).