Koroner arter bypass greft cerrahisi geçiren diyabetik ve diyabetik olmayan hastalarda sevofluran anestezisinin böbrek fonksiyonları üzerine etkilerinin sistatin C düzeyleri ile değerlendirilmesi
The evaluation of sevofluorane anesthesia effect on the renal functions by cystatin c in both diabetic and nondiabetic patients undergoing coronary bypass grafting surgery
  1. Tez No: 267235
  2. Yazar: MUSTAFA KEMAL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLAY TUNÇER PEKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş: Koroner arter bypass greft cerrahisi geçirecek diyabetik hastalarda böbrek hasarının erken tesbiti çok önemlidir. Volatil anestetiklerle oluşturulan önkoşullama miyokard dokusunu perioperatif iskemiye karşı dirençli kılmada ümit vadeden bir terapötik yaklaşımdır. Yakın zamanlarda Sistatin C'nin glomerüler filtrasyon hızını göstermede kreatinin klirense üstün olduğu gösterilmiştir. Bu çalışma kardiyopulmoner bypass kullanılarak yapılan koroner arter bypass cerrahisi geçirecek tip 2 diyabetik hastalarda sistatin C'nin serum kreatinin düzeyi kadar glomerüler filtrasyon hızını yansıtıp yansıtmadığını tespit etmek üzere yapıldı.Metod: Çalışma sevofluran anestezisi altında kardiyopulmoner bypass kullanılarak yapılan koroner arter bypass cerrahisi planlanan 19 tip 2 diyabetik 21 diyabetik olmayan hastada gerçekleştirildi. Miyokardiyal disfonksiyon ve hasar BNP, CKMB ve Troponin T düzeyleri ile renal disfonksiyon ise serum kreatinini, kreatinin klirensi ve sistatin C düzeyleri ile değerlendirildi. Verilerin karşılaştırılmasında t testi, mann whitney U testi ya da fisher exact test kullanıldı.Bulgular: Sevofluran önkoşullaması ile diyabetik olmayan hastalarda miyokardiyal disfonksiyonun spesifik bir göstergesi olan BNP düzeyleri daha düşük tespit edildi. Ayrıca postoperatif sistatin C düzeyleri diyabetik olmayan hastalarda daha düşük bulundu. İki grup arasında ST segment değişikliği, aritmiler, CKMB ve Troponin T düzeyleri bakımından fark gözlenmedi.Sonuç: Sevofluran anestezisi ile diyabetik hastalarda da böbrek fonksiyonları korunmaktadır. Sistatin C düzeyleri böbrek fonksiyonlarının takibinde BUN, kreatinin ve kreatinin klerens düzeyleri gibi önemli bir belirteçtir.
Özet (Çeviri)
Background: The ability to assess renal function in diabetic patients undergoing CABG rapidly and early is of major importance. Preconditioning by volatile anesthetics is a promising therapeutic strategy to render myocardial tissue resistant to perioperative ischemia. Recently, sistatin C has been shown to represent a potentially superior marker of the glomerular filtration rate compared with creatinine clearance (CrCl). This study was designed to determine whether sistatin C can replace serum creatinine as the screening marker for reduced glomerular filtration rate (GFR) in type 2 diabetes patients during onpump cardiac surgery.Methods: The study was performed on 19 type 2 diabetic patients and 21 nondiabetic patients scheduled for coronary artery bypass graft surgery under cardioplegic arrest and sevoflurane anesthesia. Biochemical markers of myocardial dysfunction and injury (brain natriuretic peptide, creatine kinase?MB activity, and cardiac troponin T), and renal dysfunction (Sistatin C, creatinine (Cr), and CrCl) were determined. These are compared using t-tests or Mann?Whitney U-test for non-normal data and Fisher?s exact tests for categorical data.Results: Sevoflurane preconditioning significantly decreased postoperative release of brain natriuretic peptide, a sensitive biochemical marker of myocardial contractile dysfunction in nondiabetic patients. In addition, postoperative plasma sistatin C concentrations increased significantly less in sevoflurane-preconditioned nondiabetic patients. No differences between groups were found for perioperative ST-segment changes, arrhythmias, or creatine kinase?MB and cardiac troponin T release.Conclusion: Renal functions are preserved in diabetic patients under sevoflurane anesthesia. Cystatin C is a valuable marker as BUN, creatinin and creatinin clerens for renal function monitoring.