Protez kapak hastalarinda anksiyete ve depresyon ile ilişkili sosyodemografik özellikler
The socio-demographic features related to anxiety and depression in patients with prosthetic valve disease
  1. Tez No: 267239
  2. Yazar: YASEMİN TÜRKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KURTULUŞ ÖNGEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Psikiyatrik ve organik hastalıklar arasındaki ilişki bilinmektedir. Protez kapak hastalarının, yaşam boyu ve sık aralıklarla poliklinik kontrolüne gitmek zorunda olmaları ve komplikasyonlarla karşılaşma olasılıklarının yüksek olması nedeniyle depresyon veya anksiyete görülme sıklığının da yüksek olacağı düşünülmektedir. Bu çalışmada protez kapak hastalarında depresyon ve anksiyete düzeyini belirlemek ve bunun sosyodemografik ve klinik özelliklerle ilişkisini araştırmak amaçlanmıştır.Çalışmaya SDÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji polikliniğine başvuran 98 protez kapak hastası dahil edildi. Çalışmaya alınan protez kapak hastalarına protez kapak hastalarını değerlendirme formu, Beck Depresyon Ölçeği ve Hamilton Anksiyete Değerlendirme Ölçeği uygulanmıştır.Çalışmamızda protez kapak hastaların beck depresyon ölçeğine göre 26'sında (% 26.5) depresyon izlenmedi. Yirmi (% 20.4) hastada hafif düzeyde, 38 (% 38.8) hastada orta düzeyde, 4 (% 4.1) hastada ciddi düzeyde ve 10 (%10.2) hastada çok ciddi düzeyde depresyon izlendi. Çalışmaya katılan hastaların Beck Depresyon Ölçeği ortalama puanı 18.3±11.4 ve Hamilton Anksiyete Ölçeği ortalama puanı 19.1±11.1 bulundu. Protrombin zaman ve INR düzeyi ile depresyon düzeyleri arasında anlamlı ilişki tespit edildi. Kalp kapak protezine eşlik eden hastalığı olan hastalarda depresyon düzeyi daha ciddidir (p=0.005). Benzer şekilde kronik gastointestinal hastalığı olan çalışma hastalarının da çok ciddi depresyon içinde oldukları gösterildi (p=0.001). Hipertansif hastalar hipertansiyonu olmayanlara göre daha yüksek depresyon (p= 0.026) ve anksiyete (p=0.01) puanlarına sahipti.
Özet (Çeviri)
The relationship between pyschiatric and organic diseases is well known. Because of being obliged to go for frequent outpatient clinic controls, patients with prosthetic valve have a high risk for developing depression and anxiety. In this study, it is aimed to define the level of depression and anxiety in patients with prosthetic valve and it?s association with socio-demographic and clinical features as well.Ninety-eight patients who are followed at outpatient clinic of cardiology at SDU Medical Faculty are included to the study. Prosthetic valve evaluation form, Beck Depression Scale and Hamilton Anxiety Rating Scale were applied to the patients who are included to the study..According to Beck Depression Scale, depression was not detected in 26 (%26.5) patients. Twenty (%20.4) patients had mild, 38 (% 38.8) patients had modarate, 4 (%4.1) patients had severe and 10 (%10.2) patients had very severe level of depression. Back Depression Scale mean point and Hamilton Anxiety Rating Scale mean point of the patients participated to the study was found 18.3±11.4 and 19.1±11.1, respectively. A significant association between prothrombin time and INR with depression level was detected. Depression level was worse in patients who had accompanying disease to heart valve prosthesis (p=0.005). Similarly, patients who had chronic gastrointestinal disease were found having very severe depression (p=0.001). Hypertensive patients had higher depression (p=0.026) and anxiety points (p=0.01) compared to normotensive patients.