Mitral kapak cerrahisinde del nido kardiyoplejisi ve tam kan kardiyoplejisinin aortik klemp ve total pompa süresinin retrospektif karşılaştırılması
Retrospective comparison of aortic clamp and total pump duration of del nido cardioplegia and whole blood cardioplegia in mitral valve surgery
- Tez No: 646058
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Son yıllarda, kardiyak cerrahi uygulanan ileri yaşlı ve ciddi risk profili içeren hastaların sayısı artmaktadır. Bu olumsuzluğa rağmen kardiyak anestezi ve cerrahi tekniklerdeki ilerleme sayesinde cerrahi neredeyse tüm hastalar için düşük morbidite ve mortaliteye sahip güvenilir bir tedavi yöntemidir. Kardiyopleji solüsyonları kalp cerrahisinde kardiyopulmoner bypass eşliğinde yapılan operasyonlarda iskemi reperfüzyon hasarını en aza indirmek amacıyla uzun yıllardır kullanılmaktadır. Temel olarak kan kardiyoplejisi ve kristalloid kardiyoplejiler olarak iki grupta sınıflandırılır. Del-Nido kardiyopleji ilk olarak konjenital cerrahide kullanılmaya başlanan kristalloid temelli bir solüsyondur. Yetişkin hastalarda etkinliği ispat edildikten sonra da birçok klinikte de erişkin kalp cerrahisinde yoğun şekilde kullanılmaya başlandı. Konvansiyonel kapak replasmanında, mitral kapak kordaları ile birlikte rezeke edilerek yerine protez kapak replasmanı yapılır. Subvalvüler dokuların kesilmesi sol ventrikül fonksiyonunu olumsuz etkileyerek sol ventrikül dilatasyonuna ve sol ventrikülde segmenter duvar hareket kusuruna neden olabilir. Çalışmamız tek merkezde prospektif randomize kontrollü bir gözlemsel çalışma olarak gerçekleştirilmiştir. Denek grubuna dahil edilen, elektif şartlarda kardiyopulmoner bypass eşliğinde mitral kapak replasmanı yapılan 30 hastada Del-Nido kardiyopleji kullanılırken kontrol grubundaki 30 hastada kan kardiyoplejisi uygulandı. Kros klemp süresi ve kardiyopulmoner bypass süreleri üzerinde iki yöntemin etkileri karşılaştırıldı. Hem Del-Nido kardiyopleji hem de kan kardiyoplejisi mitral kapak replasmanı hastalarında güvenle kullanılabilen etkili myokardiyal koruma stratejileridir. Del-Nido kardiyopleji ile kros- klemp ve kardiyopulmoner bypass süresi anlamlı ölçüde daha kısa olsa da klinik sonuçlar açısından anlamlı bir farklılık izlenmemiştir. Ancak tek bir defada veriliyor olması ve operasyon süresince kesintiye uğratmaması ile vakanın devamlılığını bozmayarak cerrahi alanda konfor sağladığı da yadsınamaz.
Özet (Çeviri)
In recent years, the number of elderly and serious risk profile patients who have undergone cardiac surgery has been increasing. Despite this disadvantage, thanks to the advances in cardiac anesthesia and surgical techniques, surgery is a reliable treatment method for almost all patients with low morbidity and mortality. Cardioplegia solutions have been used in cardiac surgery for many years in operations performed with cardiopulmonary bypass to minimize ischemia reperfusion injury. It is basically classified into two groups as blood cardioplegia and crystalloid cardioplegia. Del-Nido cardioplegia is a crystalloid-based solution that was first used in congenital surgery. It has been used intensively in adult cardiac surgery in many clinics after its effectiveness has been proven in adult patients. In conventional valve replacement, prosthetic valve replacement is performed by resection with mitral valve corda. Cutting the subvalvular tissues can adversely affect left ventricular function, leading to left ventricular dilation and segmental wall motion defect in the left ventricle. Our study was conducted as a prospective randomized controlled observational study in a single center. Del-Nido cardioplegia was used in 30 patients who were included in the subject group and undergoing elective conditions with mitral valve replacement accompanied by cardiopulmonary bypass, while blood cardioplegia was performed in 30 patients in the control group. The effects of two methods on cross clamp time and cardiopulmonary bypass times were compared. Both Del-Nido cardioplegia and blood cardioplegia are effective myocardial protection strategies that can be used safely in mitral valve replacement patients. Although Del-Nido cardioplegia was significantly shorter with cross-clamp and cardiopulmonary bypass duration, there was no significant difference in clinical outcomes. However, it cannot be denied that it provides comfort in the surgical field by not disrupting the continuity of the case, since it is given at one time and does not interrupt during the operation.