Prostetik kapak trombüslü hastalarda anti-tpa antikorlarının değerlendirilmesi
Evaluation of anti-tpa antibodies in patients with prosthetic valve thrombus
- Tez No: 678081
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Giriş-Amaç: Protez kapak trombüsünde (PKT) trombolitik tedavi efektif bir tedavi seçeneğidir.Rekombinan doku tipi plasminojen aktivatör (rt-PA) en çok kullanılan trombolitik ajandır ve infüzyonunda anti-tPA anikor (ATA) üretimini tetikler. Biz bu tez konusu olan çalışmada ATA seviyeleri ile PKT arasındaki ilişkiyi ve bazal ATA değerlerinin trombolitik tedavi sonuçlarını öngörmedeki yerini araştırmayı amaçladık. Metod: Çalışma prospektif, çift kör ve iki merkezli (İtalya,Türkiye) olarak yapıldı.Çalışmaya 28 PKT olan hasta ve 31 normal prostetik kapağı olan control grubu dahil edildi. Plazma-kan örnekleri hastalardan bazal(trombolitik tedavi öncesi) ve trombolitik tedavi sonrası 15,30,90 ,180'inci günlerde; kontrol grubundan sadece bazal değerler alındı. ATA seviyeleri plama örneklerinden enzim-bağımlı(linked) immune assay (ELISA) yöntemle elde edildi Sonuç: PKT hasta grubunda kontrol grubuna göre bazal ATA-IgG ve IgM değerleri önemli oranda daha yüksekti. PKT hastalarda trombolitik tedavi sonrası 15.günde IgM piki 30. Günde IgG piki gözlendi. Subterapötik INR ve bazalATA_IgM değerleri PKT için bağımsız belirleyicilerdi. Trombolitik tedavi başarısız olan 6 hastada (%21) bazal IgM değerleri trombolitik tedavi başarılı olan hastalara gore önemli oranda yüksekti.Yeniden trombüs gelişen 9 hastada (%32) bazal IgG değerleri , yeniden trombüs gelişmeyen hastalara gore belirgin olarak daha yüksek bulundu.PKT hastalarında başarılı tedavi için gerekli rt-PA dozu ile 15.gün ATA-IgM değerleri arasında orta düzeyde pozitif bir ilişki gözlendi.Protez kapak hastalarında yüksek ATA seviyeleri trombüs formasyonuna yatkın kılmaktadır. PKT 'li hastalarda yüksek ATA seviyeleri başarısız trombolitik tedaviye ve yüksek oranda yeniden trombüs gelişimine neden olabilir
Özet (Çeviri)
Introduction-Aim: Thrombolytic therapy is an effective treatment option in prosthetic valve thrombus (PKT). In the study, which is the subject of this thesis, we aimed to investigate the relationship between ATA levels and PCT and the role of basal ATA values in predicting the results of thrombolytic therapy. Methods: The study was conducted as a prospective, double-blind and two-center (Italy, Turkey). 28 patients with PCT and a control group with 31 normal prosthetic valves were included in the study. Plasma-blood samples were obtained from the patients on the 15th, 30th, 90th, 180th days after basal (before thrombolytic therapy) and after thrombolytic therapy; only baseline values were obtained from the control group. ATA levels were obtained from plasma samples by enzyme-linked immune assay (ELISA) method. Conclusion: Basal ATA-IgG and IgM values were significantly higher in the PCT patient group compared to the control group. After thrombolytic therapy in PCT patients, an IgM peak was observed on the 15th day and an IgG peak on the 30th day. Subtherapeutic INR and basal ATA_IgM values were independent predictors for PCT. Basal IgM values were significantly higher in 6 patients (21%) who failed thrombolytic therapy compared to patients who were successful in thrombolytic therapy. In 9 patients (32%) who developed thrombolysis, basal IgG values were significantly higher than in patients who did not develop thrombi. A moderate positive correlation was observed between the rt-PA dose required for treatment and ATA-IgM values on day 15. High ATA levels in prosthetic valve patients predispose to thrombus formation. High ATA levels in patients with PCT may result in unsuccessful thrombolytic therapy and a high rate of re-thrombi.