İ.ü. CTF Enfeksiyon Hastalıkları AD, Kardiyoloji AD, Kalp Damar Cerrahisi AD ve İ.Ü Kardiyoloji Enstitüsü' nde infektif endokardit tanısıyla takip edilen olguların klinik, laboratuvar, ekokardiyografik, mikrobiyolojik ve epidemiyolojik özellikleri
Clinical,Laboratory,Bacteriologic, Echocardiographic and Epidemiological Evaluation of Infective Endocarditis in I.U. Cerrahpasa Medical Faculty,Infectious Diseases Department, Cardiology Department, Cardiovascular Surgery Department and I.U. Cardiology Institude.
  1. Tez No: 509082
  2. Yazar: ASİYE BAHAR KAÇMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Giriş ve amaç: Bu tez çalışmasında infektif endokardit tanısı ile izlenen hastaların klinik, laboratuvar, ekokardiyografik, mikrobiyolojik, epidemiyolojik özellikleri ve prognozları değerlendirilmiştir. Çalışma planı: 1998-2016 yılları arasında çalışma kapsamında olan kliniklerde modifiye Duke kriterlerine göre kesin ve olası İE tanısı konan 86 hasta ve 90 endokardit atağının, klinik kayıtları ve tedavi sonuçlarıyla prognozları geriye dönük incelenmiştir. Bulgular: Başvuruda en sık yakınmalar halsizlik, terleme, ateş yüksekliği olarak saptanmıştır. Edinsel kardiyak risk faktörlerinden ilk sırada protez kapak varlığı yer almaktayken, sırasıyla romatizmal kapak, dejeneratif kapak takip etmektedir. TTE ile 84 hastada vejetasyon izlenirken, 11 hastada vejetasyon görülmemiştir. En sık aort kapak tutulmuştur. 56 hastada doğal kapak, 34 hastada protez kapak endokarditi görülmüştür. Elli hastada akut endokardit, 79 hastada toplum kökenli endokardit saptanmıştır. Sağlık hizmeti ilişkili endokardit sayısı 11 bulunmuştur. 71 hastada kan kültürlerinde ve/veya serolojik testlerle endokardit etkenleri mevcutken; 19' unda etken gösterilememiştir. En sık etken streptokoklar iken, bunu stafilokoklar ve enterokoklar izlemektedir. Tüm komplikasyonlar içinde embolik komplikasyonlar ilk sıradadır, bunu kapak yetmezlikleri ve kalp yetmezliği takip etmektedir. Hastaların 28' ine kapak replasmanı yapılmış; tüm hastalar içinde 13 hasta kaybedilmiştir. Sonuç: Çalışmamızda 50 yaş altı hastalarda konjenital kalp hastalıklarını; 50 yaş üzeri hastalarda ise dejeneratif kapak varlığını kardiyak risk faktörleri içinde en önemli risk faktörleri olarak göstermektedir. Elli yaş üzeri hastalarda kronik böbrek yetmezliği kardiyak dışı risk faktörleri içinde anlamlı bulunmuştur. İV ilaç kullanımı ise halen ülkemizde sorun teşkil etmemektedir. Romatizmal kapak hastalarında streptokoklar en sık etken olarak karşımıza çıkmaktayken; stafilokoklar protez kapak ve sağlık hizmeti ilişkili endokarditlerde en sık saptanan etkenlerdir.
Özet (Çeviri)
Objectives:This study was designed to evaluate clinical, laboratory,microbiological, echocardiographic characteristics and prognosis of infective endocarditis. Study design: Based on a systematic retrospective review of clinical records covering 1998 to 2016, we analyzed data, outcomes and prognosis of 86 patients with definite or possible IE according to the modified Duke criteria. Results: The most common complaint on presentation was fatigue, followed by sweating and fever. The most frequent predisposing factor was prosthetic valve, rheumatic heart disease and degenerative heart disease. TTE was sufficient to detect vegetations in 84 patients. The most common involvement was seen in the aortic valve. Native valve endocarditis was seen in 56 patients and prosthetic valve endocarditis was seen in 34 patients. Fifty patients had acute endocarditis, 79 patients had community-acquired endocarditis and 11 patients had healthcare acquisition endocarditis. The causative microorganism was identified in 71 patients and undefined in 19 patients. The most common causative microorganisms were streptococci, staphylococci and enterococci. Embolic complications being the most common and developed 35,5%. 28 patients underwent combined medical and surgical treatment. In-hospital mortality occurred in 13 patients. Conclusion: In our study, younger population, with kongenital heart disease as the most common underlying heart disease. Over 50 ages, degenerative heart disease ve chronic renal failure is the most frequent predisposing factor. But IVDU is still not a problem in Turkey. Streptococci were the most causative microorganism of rheumatic heart disease. Conversly, staphylococci were the most causative microorganism of prosthetic valve and healthcare acquisition endocarditis.