Ratlarda metotreksatla indüklenen kutanöz oksidatif stres üzerine kafeik asit Fenetil Ester'in koruyucu etkisinin araştırılması
Investigation of the protective effect of caffeic acid phenylethyl ester on methotrexate-induced cutaneous oxidative stress in rats
  1. Tez No: 267244
  2. Yazar: AYŞEGÜL ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YILDIRIM, DOÇ. DR. H. RAMAZAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada ratlarda metotreksat (MTX) ile indüklenen kutanöz oksidatif stres üzerine kafeik asit fenetil ester (CAPE)'in koruyucu etkisinin olup olmadığını araştırmak amacıyla malondialdehit (MDA) düzeyleri ile süperoksit dismutaz (SOD) ve katalaz (CAT) enzim aktiviteleri çalışıldı.Çalışmamıza 30 erkek Wistar-albino rat alınarak, her grupta 10 rat olacak şekilde 3 gruba ayrıldı. Kontrol grubuna 7 gün boyunca günde bir kez serum fizyolojij (SF), intraperitoneal (i.p.) yoldan verildi. MTX grubuna 7 gün boyunca günde bir kez SF i.p. olarak verildi ve 2. gün MTX 20 mg/kg tek dozda i.p. olarak enjekte edildi. MTX + CAPE grubuna 7 gün boyunca günde bir kez 10 µmol/kg CAPE i.p. yoldan verildi ve 2. gün MTX 20 mg/kg tek dozda i.p. olarak enjekte edildi. Son enjeksiyondan 24 saat sonra sıçanlar sakrifiye edildi. Ratların derileri alındı. Deri dokularında MDA seviyeleri ile SOD ve CAT enzim aktiviteleri spektrofotometrik olarak ölçüldü.MTX grubu ile kontrol grubu arasında deri dokusundaki SOD aktivitesinde ve MDA düzeylerinde istatistiksel olarak fark saptanmadı. CAT aktivitesi, MTX grubunda istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek saptandı (p=0.0001). MTX+CAPE grubundaki CAT akivitesi ise MTX grubundakinden istatistiksel olarak anlamlı derecede daha düşük bulundu (p=0.021).Sonuç olarak MTX'ın ratların deride oksidatif stres oluşturabileceği ve CAPE'nin bu oksidatif stresi azaltabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, we have measured the malondialdehyde (MDA), superoxide dismutase (SOD) and catalase (CAT) enzyme activity levels in order to investigate whether caffeic acid phenylethyl ester has a protective effect on cutaneous oxidative stress induced by methotrexate (MTX) in rats.A total of 30 male Wistar-albino rats were included in this study. Animals were equally and randomly seperated into three groups. Control group was given daily intraperitoneal saline injection for seven days. MTX group was treated with intraperitoneal saline injection for seven days and with single dose of intraperitoneal MTX (20 mg / kg) injection at day 2. MTX plus CAPE group was given CAPE at 10 µmol/kg/day intraperitoneally for seven days and this group was also treated with MTX at a dose of 20 mg/kg at day 2. All animals were sacrificed 24 hours after the last injection and skin tissue samples were collected. MDA levels, SOD and CAT enzyme activity levels were measured from tissue samples by using spectrophotometry method.There was no statistically significant difference between the MTX group and controls by means of SOD activity and MDA levels, whereas CAT activity level was found prominently higher in MTX group (P=0.0001). The CAT activity of MTX plus CAPE group was significantly lower than the MTX group (p=0.021).As a result, it can be suggested that MTX can lead to oxidative stres in rat skin and CAPE may decrease oxidative stress.