Difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntelemenin tiroid nodüllerinin benign malign ayrımındaki etkinliğinin ince iğne aspirasyon biyopsisi sonuçları ile karşılaştırılması
Comparison of thyroid fine needle aspiration biopsy results and efficiency of diffusion-weighted mri in differentiating malignant and benign thyroid nodules
  1. Tez No: 267279
  2. Yazar: OYA ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TANZER SANCAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Çalışmamızda tiroid nodüllerinin benign malign ayrımında etkili olabileceğini dü?ündüğümüz difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntülemenin etkinliğinin günümüzde en etkili yöntem olduğu dü?ünülen ince iğne aspirasyon biyopsisi sonuçları ile kar?ıla?tırılması planlanlanmı?tır.Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Dr.Rıdvan Ege Hastanesi Radyoji Anabilim Dalı?na tiroid ultrasonografi (US) istemiyle gelen ve yapılan incelemede nodül boyutu 1.5 cm?den büyük olan, pür kistik olmayan ve parankiminde tiroidit lehine bulgu saptanmayan 56 olgu Grup 1 kapsamına alındı. Öte yandan aynı istemle gelen ve tiroid US sonuçları normal olarak değerlendirilen 40 olgu Grup 2? ye alındı.Grup 1?deki olgularda saptanan 65 nodüle öncelikle difüzyon ağırlıklı görüntüleme (DAG) yapıldı. ADC (Apperent diffusion coefficient) değerleri b-100, b-200 ve b-300 mm2/s olmak üzere üç farklı b faktör kullanılarak nodülden ve nodül dı?ı sağlıklı görünen parankimden elde edildi. Daha sonra nodülün üç farklı yerinden ince iğne aspirasyon biyopsisi (??AB) yapıldı. Grup 2?deki olgulara sadece difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntüleme ile her iki lobdan b-100, b-200 ve b-300 faktörleri kullanılarak ölçümler alındı.Grup 1?deki katılımcıların nodüllerinin ??AB sonucuna göre 6?sı malign ve 59?u benigndi. Çalı?mamızdan elde ettiğimiz sonuçlara göre malign nodüllerin her 3 b faktörü için ADC değerlerleri, benign nodüllerden alınan ADC değerlerinden istatistiksel olarak anlamlı dü?üktü. Benign nodüllerin nodülden ve nodül dı?ı normal görünümlü parankiminden alınan ADC değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Malign nodüllerin ise nodülden alınan ADC değerleri normalgörünümlü parankimden alınan ADC değerlerinden istatistiksel olarak anlamlı dü?üktü. Benign, malign nodüllerin nodül dı?ı sağlıklı görünen parankim alanları ile Grup 2?deki olguların ADC değerleri kar?ıla?tırıldığında fark istastistiksel olarak anlamlı değildi.Difüzyon ağırlıklı görüntülemenin; tiroid nodüllerinin benign malign ayrımında, iyi seçilmi? olgularda invaziv olmayan ve güvenilir olarak uygulanabilecek etkin bir yöntem olabileceği dü?ünüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to compare the results of the effectivenesss of thediffusion-weighted imaging (DWI) that we thought may be efficient in thedifferentiation of thyroid nodules as benign or malignant and fine needle aspirationbiopsy (FNAB) that is thought to be the most efficacious method today.Among the patients admitted to Ufuk University, Faculty of Medicine,Rıdvan Ege Hospital Radiology Department for thyroid ultrasonography (US); 56cases that had nodules bigger than 1,5 cm without any evidence of thyroiditis or purecystic appearance were included in the Group 1. Forty cases that had normal thyroidfindings with ultrasound were included in the Group 2.Primarily, DWI was performed to the 65 nodules that were detected in theGroup 1. Apparent diffusion coefficient (ADC) values were obtained from thenodules and the normal looking parenchyma surrounding the nodule by using threedifferent b factors of 100, 200 and 300 mm2/sec. Later, FNAB was performed inthree different sides in the nodules. In the second group, only DWI was performedand ADC values were obtained from both of the lobes using three different b factorsas 100, 200 and 300 mm2/sec.Six cases of Group 1 were malignant and 59 cases were benign by FNABresults. According to the results of this study, the ADC values of every three bfactors for malignant nodules were statistically significantly lower than the ADCvalues of the benign nodules. In the benign nodules, no statistically significantdifference was found between the ADC values obtained from the nodules andnormal-appearing parenchyma around them. In the malignant nodules, ADC valuesobtained from the nodules were statistically significant lower than the ADC values obtained from the surrounding normal-appearing parenchyma. ADC values of the normal-appearing parenchymal tissues of Group 1 and Group 2 showed no statistically significant difference.We concluded that in selected cases, DWI can be used effectively as a non invasive and safe method in the differentiation of benign or malignant thyroid nodules.