Major depresif bozukluk hastalarının tedavisinde duloksetin ve essitalopramın etkinliklerinin karşılaştırılması
Efficacy comparison of duloxetine and escitalopram in the treatment of patients with major depressive disorder
- Tez No: 267280
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH BATTAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı, duloksetin ve essitalopramın majör depresif bozukluk (MDB)tedavisindeki etkinliklerini karşılaştırmaktır.DSM-IV MDB ölçütlerini karşılayan 18 ile 65 yaşları arasındaki toplam 122hastaya, duloksetin 60 mg (n=64) veya essitalopram 10 mg (n=58) günde tek doztedavisi verildi. Belirtiler, önerilen tedavilere başlamadan hemen önce, tedavinindördüncü, onikinci ve yirmidördüncü haftalarında Hamilton DepresyonDerecelendirme Ölçeği (HAM-D) kullanılarak değerlendirildi.Duloksetin ve essitalopram gruplarının depresyon şiddetlerinin dağılımı benzerdi(p=0.622). İki gruparasında başlangıç HAM-D skor düzeyleri ve 4., 12. ve 24.haftalarda da HAM-D skorlarındaki azalma açısından anlamlı fark yoktu (F(3)=0.373, p=0.773, ?2=0.002). Onikinci haftada duloksetin grubundaki yanıt oranıessitalopram grubundaki orandan daha yüksekti (p=0.048). Yirmidördüncü haftada,iki grubun düzelme (kısmi) ölçütlerini karşılayan olgu oranları arasında fark yoktu(p=0.365). Duloksetin tedavisi verilen bireylerde kusma, kabızlık, ereksiyon güçlüğü,terleme ve ağız kuruluğunu kapsayan yan etkiler, essitalopram tedavisi verilenlerdendaha sıktı. Yorgunluk ve esneme yan etkileri ise essitalopram grubundaki bireylerdedaha sıktı.Çalışmamızın bulguları, HAM-D skorlarında belli zaman noktalarında sağlananazalma açısından duloksetin ile essitalopramın benzer olduğunu gösterdi. On ikincihaftada essitalopram grubundaki yanıt oranlarının duloksetin grubundakinden dahadüşük olduğunu gösterdi. Essitalopram duloksetinden genel olarak daha iyi birşekilde tolere edildi.
Özet (Çeviri)
Aim of this study was to compare the efficacy of duloxetine with that of escitalopramin the treatment of major depressive disorder (MDD).A total of 122 patients aged between 18 and 65 years meeting DSM-IV criteria forMDD received duloxetine 60 mg once daily (QD; n = 64) or escitalopram 10 mg QD(n = 58) for 24 weeks. Symptoms were assessed at baseline and at week 4, 12 and 24using the Hamilton Rating Scale for Depression (HAM-D).Distribution of depression severity categories among two treatment groups weresimilar (p=0.622). There were no significant difference between HAM-D scores ofthe groups at baseline and in terms of reducing HAM-D scores at week 4, 12, 24 (F(3)=0.373, p=0.773, ?2=0.002). Response rate of duloxetine group was higher thanthat of escitalopram group at week 12 (p=0.048). there was no difference betweenpartial remission rates of the groups (p=0.365). Frequencies of adverse eventsincluding nausea, constipation, erectile dysfunction, perspiration and dry mouth werehigher in the duloxetine group from the escitalopram group. Fatigue and yawningwere more frequently experienced by the patients receiving escitalopram.Our findings have shown that duloxetine and escitalopram have similar efficacy inreducing depression symptoms, but duloxetine was superior to escitalopram inproviding response rate at week 12. Duloxetine 60 mg/day was generally welltolerated than escitalopram.