IRS-2 gen polimorfizmi ile obezite arasındaki ilişki
Association between IRS 2 gene polymorphism and obesity
- Tez No: 267294
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN ARAS ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
IRS 2 Gen Polimorfizmi İle Obezite Arasındaki İlişkiObezite, yaygın görülen bir sağlık sorunu olup bedendeki yağların aşırıbirikmesi olarak tanımlanır. Besinlerin bolluğu ve beslenme tarzının değişmesisonucunda obezite dünyada epidemik duruma gelmiştir ve ciddi sağlıkproblemlerine yol açmaktadır.İnsülin reseptörü substrat 2 (IRS-2) geni kromozom 13 q34.1'deharitalanmıştır ve insülin reseptörünün önemli substratlarından birisidir.Pankreasın beta hücrelerinin gelişiminde, canlılığını sürdürmesinde ve insülinsinyal sisteminde önemli rol oynar. IRS-2 geni insanlarda polimorfizm gösterir vebu polimorfizmlerin IRS-2 proteininde aminoasit değişikliğine neden olan, kodon1057'de guaninin adenine değişimi şeklinde olduğu belirlenmiştir. Bu allel HaeIIrestriksiyon enzimi kullanılarak, polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) verestriksiyon parça uzunluk polimorfizmi (RFLP) analizleri ile tanımlanabilir.Bu çalışmada, IRS-2 gen polimorfizmi ile obezite arasında ilişkiyiincelemek amaçlanmıştır. PCR-RFLP yöntemi ile 99 obez ve 100 kontrol grubundagenotiplemesi yapılmıştır. Homozigot yabanıl genotip (G/G), heterozigot (G/D) vehomozigot mutant (D/D) genotiplerinin dağılımı obez grupta % 50,5, % 36,4 , %13,1 obez olmayan grupta ise% 51, % 38, % 11 olarak saptanmıştır. Obez vekontrol grubu arasında, IRS-2 genotipleri açısından bir fark saptanmamıştır.IRS-2 gen polimorfizmi ile obezite için risk faktörü olarak değerlendirilençevresel faktörlerle birlikte yapılacak olan bir çalışma ile daha anlamlı sonuçlarelde edilebilir
Özet (Çeviri)
Association Between IRS 2 gene polymorphism and ObesityObesity is a common health problem. obesity has become epidemic situation inthe world . As a result of abundance of nutrients and dietary changes and it leadsto serious health problems.IRS 2 has been mapped to chromosome 13 q34.1. Insulin receptorsubstrate-2 (IRS-2), one of the major substrates of the insulin receptor, has acrucial role in insulin signalling and in beta cell development and survival. IRS 2gene has also been found to be polymorphic in humans with an G?A substitutionat codon 1057 causing amino asid changes of the IRS 2 protein. The allelles couldbe identified with a PCR-based restriction fragment length polymorphism analysisusing the restriction enzyme Hae II.In this study we aimed to investigate the effects of IRS 2 genotype onobesity. Genotyping of 99 obese and 100 healty volunteers people were carried outusing PCR-RFLP method. The distributions of the G/G, G/D, D/D genotypes were50.5%, 36,4 %, 13,1 %, respectively, in the obese people and 51.0%, 38.0 %, 11.0%, in the nonobese people. No differences in IRS 2-GG, IRS 2-DD, IRS2 -GDpolimorphism were detected between obese and non obese groupsIn conclusion, future studies on the interaction of IRS-2 polymorphismwith various environmental factors in the evaluations of obesity risk may lead tostatisically significant data.