Anne sütü sitokin düzeylerinin uzamış yenidoğan sarılığı ile ilişkisi
Relationship between human milk cytokine levels and prolonged neonatal jaundice
- Tez No: 267302
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHRİ ERMİŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Neonatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Uzamış sarılık, miadında doğmuş bebeklerde, 15. günden sonra klinik sarılığın gözlenmesidir. Olası nedenler; anne sütü, hipotiroidi, üriner enfeksiyonlar ve pylor stenozudur. Uzamış sarılığın en sık nedeni anne sütü olup; anne sütü sarılığı tanısı, diğer nedenlerin dışlanması ile konabilmektedir. Bununla birlikte vakaların çoğunda neden belirlenemez.Erken anne sütü sarılığında; kalori eksikliği, bilirübinin, hepatik atılımının azalması ve intestinal emiliminin artması söz konusu iken; geç anne sütü sarılığında, anne sütünde bulunan steroidler, nükleotidler, metal iyonları ve henüz tanımlanmamış bazı maddelerin UGT enzimini inhibe ederek ya da bilirübin emilimini etkileyerek sarılığa neden oldukları düşünülmektedir. Ancak, geç anne sütü sarılığının nedeni tam anlaşılamamıştır.Yaşamın ilk haftasında sarılığı olan ve sadece anne sütü ile beslenen bebeklerde yapılan bir çalışmada, anne kolostrumundaki IL-1 beta seviyelerinin kontrol grubuna göre daha yüksek olduğu gösterilmiştir. IL-1 beta'nın; hepatik uptake, hepatik atılım, konjugasyon ve intestinal absorbsiyon üzerinden sarılığa yol açmış olabilecekleri öne sürülmektedir.Erken anne sütü sarılığındaki bu verilere rağmen, geç anne sütü sarılığının sitokinlerle ilişkisini araştıran bir çalışma bulunmamaktadır. Çalışmamızda, geç anne sütü sarılığı olan bebeklerin anne sütü sitokin düzeylerinin sarılıkla olan ilişkisini araştırmayı amaçladık.Uzamış sarılığı olan bebeklerin anne sütü sitokin düzeyleri 47,96 pg/ml (0,01-165,89), kontrol grubunun 29,86 pg/ml (0,01-209,08) idi. Gruplar arasında belirgin istatistiksel fark vardı (p=0,013). IL-6 (p=0,174), IL-8 (p=0,285), IL-10 (p=0,067) ve TNF-alfa (p=0,053) seviyeleri arasında ise anlamlı fark saptamadık. Bu durum, anne sütündeki yüksek IL-1 beta değerlerinin uzamış sarılığın bir nedeni olabileceğini düşündürmektedir.Erken anne sütü sarılığı olan bebeklerin anne sütlerinde IL-1 beta seviyelerinin yüksek bulunması; benzer sonuçların, uzamış sarılığı olan bebeklerin anne sütlerinde de göstermemiz; ?Geç anne sütü sarılığı ayrı bir hastalık mı, yoksa erken anne sütü sarılığın bir devamı mı?? sorusunu da gündeme getirmektedir. Bu sorunun cevabı; geç anne sütü sarılığı olan bebeklerin anne kolostrumlarındaki sitokin düzeylerinin çalışılması ile verilebilecektir.Sonuçta, IL-1 beta değerlerinin geç anne sütü sarılığı ile ilişkili olduğu görülmektedir. Geç anne sütü sarılığının, erken anne sütü sarılığının bir devamı olması da olasıdır.
Özet (Çeviri)
Prolonged jaundice is, clinical observation of jaundice after 15th days in babies born at term. Possible causes are; mother's milk, hypothyroidism, urinary tract infections and pylori stenosis. Breastfeeding is the most common cause of prolonged jaundice; diagnosed of breastfeeding jaundice is made by exclusion of other causes. However, in most cases the cause can not be determined.In the early breast milk jaundice, there are calorie deficiency, decreased hepatic excretion and increased intestinal absorption of bilirubin while in late breast milk jaundice, steroids in the breast milk, nucleotides, metal ions and other substances not yet identified are thought to cause jaundice by affecting the UGT enzymes or affecting the absorption of bilirubin. However, underlying cause of breast milk jaundice is not fully understood.In the study with jaundice during the first week of life and breastfed only infants, IL-1 beta concentration in colostrum of mothers of these infants are reported to be higher than in the control group. IL-1 beta; can cause jaundice by hepatic uptake, hepatic excretion, conjugation and intestinal absorption of bilirubin.Despite this data in early breast milk jaundice, there is not a study that investigated the relationship between the cytokines and breast milk jaundice. In our study, we investigated the relationship between jaundice and milk cytokine levels of mother's of the babies with late breast milk jaundice.Mother cytokine level in breast milk of infants with prolonged jaundice was 47,96 pg / ml (0,01 to 165,89) and 29,86 pg / ml (0,01 to 209,08) in control group, respectively. There was significant difference between groups (p = 0,013). There was no significant difference between IL-6 (p=0,174), IL-8 (p=0,285), IL-10 (p=0,067) and TNF-alpha (p=0,053) levels. In late breast milk jaundice, we also found high levels of IL-1 beta. This situation suggests that high IL-1 beta levels in breast milk might be a cause of prolonged jaundice. Discovery of higher levels of IL-1 beta in mother's milk of infants with early breast milk jaundice and shown similar results in mother's milk of infants with prolonged jaundice also raises the question of“ Is breast milk jaundice is a separate disease, or whether a continuation of early breast milk jaundice?”To answer this question; cytokine levels in the colostrum of breastfeeding mothers of babies with jaundice should be studied.As a result, it is seen that the concentration of IL-1 beta is associated with late breast milk jaundice. The late breast milk jaundice is likely possible to be a continuation of early breast milk jaundice.