Hipotiroidi, subklinik hipotiroidi, hipertiroidi ve subklinik hipertiroidi hastalarında anksiyete ve depresyon sıklığı
The fequency of anxiety and depression among hypothyroid, subclinical hypothroid, hyperthyroid and subclinical hyperthyroid patients
  1. Tez No: 267309
  2. Yazar: KIYMET İMBAT TAŞKIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT ATİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Tiroid işlev bozukluklarının, anksiyete bozuklukları ve depresyon gibi psikiyatrik bozukluklarla birlikte görülebildiği ve bunun hastaların yaşam kalitelerini olumsuz etkilediği bilinmektedir. Bu çalışmada, tiroid işlev bozukluğu olan hastalarda anksiyete ve depresyon sıklığı ile bu durumun hastaların yaşam kalitelerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. 80 tiroid işlev bozukluğu hastası ve 80 ötiroid kontrol grubuna Sosyodemografik Veri Formu, Hamilton ve Beck Depresyon Ölçekleri, Hamilton ve Beck Anksiyete Ölçekleri; psikiyatrik tanı ve eştanıların incelenmesi amacıyla DSM-IV Eksen I Bozuklukları için Yapılandırılmış Klinik Görüşme (SCID-I), yaşam kalitelerini değerlendirmek amacıyla Leeds Ölçeği ve Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu (WHOQOL-BREF) uygulanmıştır. Hipotiroidi grubunun depresyon puanları, Hamilton ve Beck Depresyon Ölçeklerine göre, tüm gruplar içinde en yüksek düzeyde bulunmuştur. SCID-I görüşmeleri sonucunda, 20 hipotiroidi hastasının %50'si major depresyon tanısı almıştır. Hipertiroidi grubunun anksiyete puanları, Hamilton ve Beck Anksiyete Ölçeklerine göre, tüm gruplardan yüksek düzeyde bulunmuştur. SCID-I görüşmelerine göre, 20 hipertiroidi hastasının %10'unda sosyal anksiyete bozukluğu ve %25'inde yaygın anksiyete bozukluğu saptanmıştır. Subklinik hipertiroidi ve subklinik hipotiroidi gruplarının anksiyete ve depresyon düzeyleri, kontrol grubundan yüksek, ancak aşikar tiroid işlev bozukluğu olan gruplardan düşük olarak saptanmıştır. Subklinik hipotiroidi grubunda SCID-I görüşmelerine göre 20 hastanın %25'inde major depresyon, %10'unda yaygın anksiyete bozukluğu saptanmıştır. Subklinik hipertiroidi grubunda ise 20 hastanın %20'sinde yaygın anksiyete bozukluğu saptanmıştır. Çalışmamızda elde edilen bulgularla, subklinik tiroid işlev bozukluklarının, aşikar tiroid işlev bozukluklarından daha az, ancak ötiroid kontrollere oranla daha fazla miktarda depresyon ve anksiyete bozukluklarıyla birliktelik gösterdiği saptanmıştır.Tiroid işlev bozukluğu olan hastalarda yaşam kaliteleri de bozulmakta; bu durum alt gruplara göre değişebilmektedir. Bu çalışmada, major depresyon, sosyal anksiyete bozukluğu, yaygın anksiyete bozukluğu, panik bozukluğu gibi eştanıları olan gruplarda yaşam kaliteleri daha düşük düzeyde, ötiroid grupta ise daha yüksek düzeyde bulunmuştur. Örneğin, hipotiroidi grubunun yaşam kalitesi; Leeds Ölçeğinden 10.6 ± 2.1 ile, WHOQOL-BREF'de; genel sağlık alanında 7.1±1.4; bedensel alanda 23.1± 2.8; ruhsal alanda 22.3± 3.2; sosyal ilişkiler alanında 12.2± 1.4; çevre alanında 30.1± 3.1 ile; bir çok alanda tüm gruplardan daha düşük bulunmuştur. Çalışmamızdan elde edilen sonuçlara dayanarak, tiroid işlev bozukluklarının, %10-50 oranında psikiyatrik eştanılarla birlikte görülebildiği ve bu durumun hastaların yaşam kalitelerini düşürdüğü söylenebilir.
Özet (Çeviri)
It is well known that thyroid disorders can be comorbid with anxiety disorders and depression which will have an impact on the quality of life. In this study, we aimed to investigate the frequency of anxiety disorders and depression in thyroid disorder patients with the impact on their quality of life. Sociodemographic Data Form, Hamilton and Beck Depression Scales, Hamilton and Beck Anxiety Scales, SCID-I to investigate the psychiatric diagnosis and comorbidities, Leeds Scale and WHOQOL-BREF to investigate quality of life; were applied to 80 patients with thyroid disorders and 80 euthyroid controls. The depression points according to Hamilton and Beck Depression Scales of the hypothyroid patients were the highest of all groups. %50 were diagnosed as major depression according to SCID-I out of 20 hypothyroid patients. The anxiety points of the hyperthyroid group according to Hamilton and Beck Anxiety Scales were the highest of all the groups. %10 were diagnosed as social anxiety disorder and %25 were diagnosed as generalized anxiety disorder out of 20 hyperthyroid patients according to SCID-I. The levels of anxiety and depression of subclinical hyperthyroid and subclinical hypothyroid groups were higher than the control group but lower than the hyperthyroid and hypothyroid groups. %25 were diagnosed as major depression, %10 were diagnosed as generalized anxiety disorder out of 20 subclinical hypothyroid patients; %20 were diagnosed as generalized anxiety disorder out of 20 subclinical hyperthyroid patients according to SCID-I. Our findings indicated that subclinical thyroid disorders are comorbid with anxiety disorders and depression, more than the euthyroid control group, but less than the hyperthyroid and hypothyroid groups. The quality of life, worsens in thyroid disorder patients which varies with subgroups as well. In this study, the quality of life in patients with thyroid dysfunctions and psychiatric comorbidities such as major depression, social anxiety disorder, generalized anxiety disorder, panic disorder were lower where as the quality of life of the euthyroid group was higher among the rest of the groups. As an example, the quality of life of hypothyroid group with 10.6±2.1 points from Leeds Scale, 7.1± 1.4 points from generalized health domain, 23.1± 2.8 points from physical health domain, 22.3±3.2 points from psychological domain, 12.2±1.4 points from social relationships domain and 30.1± 3.1 points from environmental domain were the lowest of all groups. According to the findings in this study, thyroid dysfunctions are %10-50 comorbid with psychiatric disorders and this decreases the quality of life.