Aktinik keratoz tedavisinde Diklofenak ile Retinoik asit etkinliğinin karşılaştırılması
Comprasion of Diclofenac and Retinoic acid treatments in actinic keratosis
  1. Tez No: 267308
  2. Yazar: SERDAR BOSTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H.CEVDET ALTINYAZAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Aktinik keratoz genellikle ultraviyole ışınlarının yol açtığı kronik deri hasarı sonucunda gelişir. Aktinik keratoz, en sık rastlanan epitelyal prekanseröz lezyondur. Bu nedenle Aktinik keratozların mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada aktinik keratozlu hastaların topikal tedavisinde %3 diklofenak sodyum jel ve %0.05 tretinoin krem tedavisinin etkinliğini karşılaştırdık. Çalışmaya aktinik keratoz tanılı 50 hasta dâhil edildi. Hastalar topikal %3 diklofenak sodyum jel ya da topikal %0.05 tretinoin krem tedavisini üç ay süreyle günde iki kez uygulanmak üzere rastgele iki gruba bölündü. Tedavi öncesinde lezyonlar başlangıç şiddet indeksine göre değerlendirildi. Kontroller 1, 2 ve 3. ayın sonunda yapıldı. Kontrollerde lezyonların tedaviye verdiği yanıt aynı araştırmacı tarafından değerlendirildi. Aktinik keratoz tedavisinde her iki ilaç seçeneği de etkili bulundu. Tedavi grupları arasında başlangıçtan 3. aya kadar, tedavi etkinliği ve yan etkilerde anlamlı bir fark görülmedi (p>0.05).Sonuç olarak Aktinik keratoz tedavisinde, topikal %3 diklofenak sodyum jel ve topikal %0.05 tretinoin krem tedavisi benzer oranlarda etkili bulundu ve iyi tolere edildi. Her iki tedavi de Aktinik keratozun tedavisinde ilk seçenek tedavi olarak tercih edilebilir.
Özet (Çeviri)
Actinic keratosis is usually developed as a result of chronic skin damage caused by ultraviolet rays. Actinic keratosis, is the most common epithelial precancerous lesions. Therefore, Actinic keratosis should always be treated. In this study, we compare the efficacy of the topical treatment of %3 diclofenac sodium gel and %0.05 tretinoin cream in patients with actinic keratosis. Fifty patients diagnosed with actinic keratosis were enrolled in the study. Patients were randomly divided into two groups to receive either by topical %3 diclofenac sodium gel or %0.05 tretinoin cream treatment twice a day for three months. Before treatment, the lesions were assessed according to initial severity index. The controls were performed at the end of 1st, 2nd and 3th months. At the controls, responses of lesions to the treatment were assessed by the same researchers. Both drugs in the treatment of actinic keratosis were found to be effective. There were no significant differences between the treatment groups in efficacy the treatment and in adverse events evaluated from baseline to three months (p>0.05)In conclusion, the effectiveness of topical %3 diclofenac sodium gel and %0.05 tretinoin cream treatment was found similar and well tolerated in the threament of actinic keratosis. Both treatment may be preferred as a first choice of therapy in actinic keratosis.