Hipotroidi, subklinik hipotroidi hastaları ve ötroid bireylerde dehidroepiandrosteon sülfat, dheas/kortizol oranı, depresyon, ankisiyete ve benlik saygısı değerlerinin karşılaştırılması
The comparison of dheas, dheas/cortisol ratio, depression, anxiety and self –esteem levels among hypothyroidism, subclinical hypothyroidism and euthyroid individuals
  1. Tez No: 449046
  2. Yazar: HAFİZE KIZILKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİF TURAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Tiroid hastalıkları bazı psikiyatrik hastalıkların gelişiminde katkı sağlayabilir. Hipotiroidi ve subklinik hipotiroidi hastaları değerlendirildiğinde birçok psikiyatrik hastalık ile birlikte görüldüğü tespit edilmiştir. DHEAS ve kortizol böbrek üstü bezinden salgılanan hormonlardır. Hipotiroidi ve subklinik hipotiroidi hastalarında normal hastalara göre DHEAS düzeyi farklı seyredebilmektedir. Ayrıca tiroid hormon anormallikleri çeşitli psikiyatrik hastalıklar ile ilişkili olabilir. Bununla birlikte tiroid hormon anormalliklerinin, DHEAS düzeyinin farklılaşmasına neden olduğunu ortaya koyan çeşitli çalışmalar mevcuttur. Bu çalışmada, DHEAS, DHEAS/kortizol oranı sonuçları ile hipotirodi ve subklinik hipotiroidisi olan hastalardaki psikiyatrik hastalıkların düzeyini belirlemek ve sağlıklı bireyler ile hasta bireyler arasındaki farkları ortaya koymak amaçlanmaktadır. Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne başvuran50 hipotiroidi, 50 subklinik hipotriodisi olan hasta ve 50 sağlıklı birey olmak üzere toplam 1500 olgunun dahil edildiği çalışmada; Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, Beck Depresyon Envanteri ve Beck Anksiyete Ölçeği kullanılmıştır. Bununla birlikte hastaların boy, kilo, bel çevresi, distolik ve diyatolik basınçları da kaydedilmiştir. Araştırma bulgularına göre, hipotiroidi grubunun BMİ'si ötiroidi grubundan anlamlı derecede yüksektir. Ötiroid grubunun DHEAS,DHEAS/kortizol, T3 ve T4 düzeyleri diğer gruplarınkinden anlamlı derecede yüksek iken; yine aynı grubun kortizol düzeyi diğer gruplarınkinden anlamlı derecede düşük bulunmuştur. Hipotiroidi grubunun TSH düzeyi diğer gruplarınkinden anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Hipotiroidi grubunun depresyon ve anksiyete puanları subklinik hipotiroidi ve ötirod grubundan; subklinik hipotiroidi grubunun depresyon ve anksiyete puanları ötiroid grubundan anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Bununla birlikte, hipotiroidi grubunun benlik saygısı puanı subklinik hipotiroidi ve ötirod grubundan; subklinik hipotiroidi grubunun depresyon puanı ise ötiroid grubundan anlamlı derecede düşük bulunmuştur. Tiroid hastalıkları tanısında TSH ölçümü baz alındığından; her üç grup TSH değerleri göz önüne alındığında; TSH seviyelerindeki artış depresyon ve anksiete puan ortalamaları ile pozitif yönde ilişki gösterir iken benlik saygısı puan ortalamaları ile negatif yönde ilişkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Thyroid disorders can contribute to the development of psychiatric disorders. When hypothyroidism and subclinical hypothyroid patients evaluated, It has been found to be associated with psychiatric diseases. DHEAS and cortisol hormones secreted by the adrenal glands. Hypothyroidism and DHEAS levels can be different in patients with subclinical hypothyroid compared to normal individuals. In addition, thyroid hormone abnormalities may be associated with various psychiatric disorders. On the other hand, thyroid hormone abnormalities reported as the reason of different DHEAS levels by researchers. The aim of the study is to determine the level of psychiatric illnesses among hypothyroidism and subclinical hypothyroidism patients by using DHEAS and DHEAS/Cortisol ratio and to determine the differences between healty individuals and patients. The research covers 50 hypothyroidism, 50 subclinical hypothyroidism patient sand 50 healthy individuals who applied to Bozok University Medical Faculty Hospital. Rosenberg Self-Esteem Scale, Beck Depression Inventory and Beck Anxiety Inventory will be using for comparing the differences between patients. According to findings, the group of hypothyroidism is significantly higher than the group of BMIs euthyroid. DHEAS, DHEAS / cortisol, T3 and T4 levels of the euthyroid group were significantly higher than the other groups; The cortisol level of the same group was significantly lower than the other groups. The TSH level of the hypothyroid group was significantly higher than the other groups. The depression and anxiety scores of the hypothyroid group were significantly higher in subclinical hypothyroidism and euthyroid group; Depression and anxiety scores of the subclinical hypothyroid group were significantly higher than the euthyroid group. However, the self-esteem score of the hypothyroid group was lower in subclinical hypothyroidism and euthyroid group; the depression score of the subclinical hypothyroid group was found to be significantly lower than the euthyroid group.As the diagnosis of thyroid diseases based on TSH measurements; when TSH values of all three groups are considered; the increase in TSH levels correlated positively with depression and anxiety scores, whereas TSH levels correlated negatively with self-esteem scores.