Serebral palsili çocuklarda ayak-ayakbileği ortezi kullanımının fonksiyonel performans ve fizyolojik harcama endeksine etkisi
The effect of ankle-foot orthoses on functional performance and physiological cost index in children with cerebral palsy
- Tez No: 267346
- Danışmanlar: PROF. DR. SIDIKA FATMA UYGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Ortopedi ve Travmatoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protez-Ortez-Biyomekanik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Çalışmamız, serebral palsili (SP) çocukların, literatürde geçerliliği ve güvenilirliği daha önceden kanıtlanmış olan fonksiyonel ambulasyon testleri ile kullanmakta oldukları AFO'ların etkinliğini değerlendirmek amacıyla planlanmıştır. Çalışmamıza 30 serebral palsili (10,06 ± 2,95 yaş) olgu katılmıştır. Bu olguların 4'ü sağ hemiplejik SP, 10'u sol hemiplejik SP ve 16'sı diplejik SP tanısına sahiptir. Kaba Motor Fonksiyonel Sınıflandırma Sistemi (KMFSS)'ne göre 1. ve 2. seviyede yer alan olgular çalışmaya dahil edilmiştir. Tüm olgulara süreli kalk ve yürü testi, süreli merdiven inme çıkma testi, süreli tek ayak üstünde durma testi, 1 dakika yürüme testi ve fonksiyonel uzanma testi uygulanmış ve modifiye Borg Skalası ile yorgunluk düzeyleri saptanmıştır. Ayrıca 1 dakika yürüme testi sırasında Polar cihazı ile test öncesi ve sonrası kalp hızı ölçümleri yapılarak fizyolojik harcama endeksleri hesaplanmıştır. Testler AFO'lu ve AFO'suz koşullar için ayrı ayrı tekrarlanmıştır. Uygulanan testler sonucunda iki durum karşılaştırıldığında, doğru biomekanik prensiplere göre yapılmış AFO kullanmanın fonksiyonel uzanma dışında (p>0,05) ölçülen tüm parametrelerde AFO lehine fark yarattığı sonucuna varılmıştır (p?0,05).
Özet (Çeviri)
This study was designed to evaluate the effectiveness of AFO on children with cerebral palsy (CP) by reliable and valid functional ambulation tests. 30 children with cerebral palsy (10,06±2,95 years) participated in this study. Four of these children had the diagnosis of right hemiplegic CP. Ten of these children were left hemiplegic CP and sixteen of this children were diplegic CP. The children who were in first and second level of Gross Motor Functional Classification System (GMFCS), took place in this study. Timed up and go test, timed up and down stairs test, timed one legged stance test, 1 minute walk test and functional reach test were applied to all of the participants. modified Borg Scale was measured during timed up and go test, timed up and down stairs test and one minute walk test. Physiological Cost Index was calculated during the one minute walk test. All of these tests were assessed both `with AFOs? and `without AFOs?. When the two conditions were compared, the use of AFO?s manufactured according to correct biomechanical principles showed a statistically significant difference in favour of the AFO conditon in all of the measured parameters (p?0,05) except functional reach test (p>0,05).