İşitme engeline bağlı gelişen konuşma sesi bozukluğu olan 5-7 yaş çocukların görsel\sözel çalışma belleği ve fonolojik farkındalık becerilerinin incelenmesi
Examination of verbal\visual working memory and phonologic awareness skills of 5-7 years old children with hearing implied development of speaking sound disorder
- Tez No: 802041
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Konuşma sesi bozukluğu fonksiyonel veya organik nedenlerle ortaya çıkabilmektedir. Özellikle okul öncesi çağda dil ve konuşma terapistlerine en çok başvurulan bozukluklardan biridir. Konuşma sesi bozukluğu yaşayan çocuklar alan yazında çalışma belleği ve fonolojik farkındalık becerileri açısından sıklıkla incelenmiştir ve bu alanların çocukların üzerinde etkili olduğu bulunmuştur. Bu çalışmaya ana dili Türkçe olan ve konuşma sesi bozukluğu tanısı olup 5 yaş 0 ay ile 7 yaş 11 ay aralığındaki 28 kız ve 28 erkek toplamda 56 çocuk dâhil edilmiştir. Çalışmanın, çalışma grubu konuşma sesi bozukluğu tanısını fonksiyonel nedenle almış olup işitme engeli bulunan çocuklardan oluşurken, kontrol grubu organik nedenli konuşma sesi bozukluğu olan normal işiten çocuklardan oluşmaktadır. Katılımcılara Türkçe Sesletim Sesbilgisi Testi'nin Sesletim Tarama Alt Testi, Çalışma Belleği Ölçeği'nin sözel\görsel çalışma belleği kısımları olan iki alt boyut ve Türkçe Fonolojik Farkındalık Testi uygulanmış ve verileri toplanmıştır. Bulgular; İşitme engeli olan grup normal işiten gruba göre tüm testlerde daha düşük skorlar elde etmiştir ve çalışma belleği ölçeğine göre normal işiten grubun sonuçları istatiksel olarak anlamlıdır. İşitme engeli olan grup normal işiten gruba göre Türkçe Fonolojik Farkındalık Testinde daha düşük skorlar elde etmiş fakat istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Değerlendirme ölçeklerinin hem birbiriyle hem de grup içinde ilişkileri incelendiğinde her iki gruptada ölçeklerin birbiriyleilişkili olduğubulunmuştur. Bu araştırmada ortaya çıkan sonuçlar tartışılmış literatür ile uyumlu sonuçlar elde edilmiştir.Konuşma sesi bozukluğunun nedenlerine ve etkilediği becerilerin, katılımcı sayısı daha fazla tutularak yapılması önerilmektedir. Anahtar Kelimeler; Çalışma Belleği, Fonolojik Farkındalık, İşitme engeli, Konuşma Sesi Bozukluğu.
Özet (Çeviri)
Speech sound disorder may occur due to functional or organic reasons. Speech sound disorders are one of the most frequently consulted problem to Speech and Language Therapists, especially in preschool age. Children with speech sound disorders have been frequently examined in the literature in terms of working memory and phonological awareness skills, and these areas have been found to be effective on children. In this study, a total of 56 children, 28 girls and 28 boys, whose native language is Turkish and diagnosed with speech sound disorder, aged between 5 years 0 months and 7 years 11 months were studied. While the study group consisted of hearing-impaired children diagnosed with speech sound disorder for functional reasons, the control group consisted of children with normal hearing with organic-origin speech sound disorders. The participants were administered the Pronunciation Scanning Subtest of the Turkish Pronunciation Test, the two sub-dimensions of the verbal/visual working memory parts of the Working Memory Scale and the Turkish Phonological Awareness Test and their data were collected. Results; The hearing-impaired group achieved lower scores in all tests than the normal-hearing group, and the normal-hearing group was statistically significant in the working memory scale. The hearing-impaired group achieved lower scores in the Turkish Phonological Awareness Test than the normal-hearing group, but statistically significant difference was not found. When the relations of the evaluation scales were examined both with each other and within the group, it was found to be related in both groups. The research cases were discussed in the light of the information in the literature and compatible results were found, it is thought that it will shed light on the studies to be carried out. It is recommended that the causes of speech sound disorder and the skills it affects should be done with a larger sample size and with more discriminating groups. Keywords; Hearing Impairment, Phonological Awareness, Speech Sound Disorder, Working Memory.