Amniotik sıvının periodontopatojen yönünden incelenmesi ve periodontal hastalığın erkenve düşük ağırlıklı doğuma etkisi
Evaluation of amniotic fluid with regard to periodontal pathogens and the role of periodontal disease in preterm and low birth weight.
- Tez No: 267365
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN ERATALAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Preterm ve düşük ağırlıklı doğum ağırlığı (DDA), gelişmiş ve gelişmekte olan ülke toplumları için önemli bir sorundur. Preterm ve DDA için risk faktörlerini bilmek bu tip durumlara karşı stratejiler geliştirmeye ve önlemeye yardımcı olacaktır Son dönemde periodontal durumun hamile bireylerde Preterm ve DDA'e yol açması ile ilgili olası mekanizmayı aydınlatmaya yönelik çalışmalar ivme kazanmıştır. Amniosentez, en çok kullanılan prenatal tanı yöntemidir. Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR), kantitatif olarak bakteri varlığının belirlenmesi için kullanılan, çok küçük hacimler ile çalışılabilen güncel bir yöntemdir. Bugün için periodontal hastalığın Preterm ve DDA için bir risk faktörü olduğu bilinmekle birlikte, hangi mekanizma ile bu sonucun ortaya çıktığı konusu netlik kazanmamıştır. Bu çalışma periodontal hastalığın hamile bireylerde Preterm ve DDA `e yol açmasında hangi bakterilerin rol aldığını belirlemeye yöneliktir. Bu amaçla, periodontal bulguları kaydedilmiş hamile bireylerden alınan amnion sıvısı ve subgingival plak örnekleri PCR yöntemi ile belli başlı periodontopatojenler yönünden incelenmiştir. Katılımcların sosyo- demografik verileri yönünden gruplar arasında herhangi bir farklılığa rastlanmamıştır. Gruplar arasında klinik periodontal indeksler bakımından farklılıklar saptanmıştır. Periodontitis gruplarında (GP ve LP), G grubuna göre istatistiksel olarak daha fazla oranda T. forsythia, C. rectus, P. gingivalis ve F. nucleatum varlığı saptanmıştır. Subgingival plakta T. forsythia bulunma oranı ile PD?4 mm. olan alanların oranı arasında, P. gingivalis ve C.rectus bulunma oranı ile GI, F. nucleatum'un subgingival plakta bulunma oranı ile BOP arasında, CAL ile A. actinomycetemcomitans arasında pozitif korelasyon olduğu izlenmiştir. Amnion sıvısında bulunan bakteriler C. rectus, T. forsythia, P. gingivalis ve F.nucleatum'dur. Amnion sıvısında bakteri olan bireylerin subgingival plaklarından da aynı bakteriler izole edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Preterm Low Weight Birth is a serious problem for developing countries. It is important to know the risk factors and treatment strategies for Preterm Low Weight Birth. Recently, the studies have been intensified on clarifying the periodontitis related mechanisms of Preterm Low Weight Birth. Amniocentesis, is a common method for prenatal diagnosis. PCR (polymerase chain reaction), is a method for detection of bacteria and needed just small amounts of supply. Today, we know that periodontitis is a risk factor for Preterm Low Weight Birth. The mechanism that cause this situation is not known. In this study we hope to invent the real mechanism. For this objective, the amniotic fluid evaluated in respect to certain periodonto-pathogens. There were no differences between groups with regard to social and demographic variables. The periodontal findings recorded. There were differences between groups with regard to periodontal indexes. The percentage of T. forsythia, C. rectus, P. gingivalis and F. nucleatum of periodontitis groups were higher than gingivitis group. Also there were positive correlations between the percentage of PD?4 mm. and T. forsythia, GI and the percentage of P. gingivalis, GI and the percentage of C.rectus, BOP and the percentage of F. nucleatum, CAL and the percentage of A. actinomycetemcomitans in subgingival plaque samples. C. rectus, T. forsythia, P. gingivalis and F.nucleatum were detected in amniotic fluids of three patients. Also these bacterias were found in subgingival plaque samples of the same patients.