Hemşirelerin yoğun bakım ünitelerinde görülen ventilatör ilişkilipnömoniyi önlemeye yönelik uygulamaları
Interventions of nurses to prevent ventilator-associated pneumonia in intensive care units
  1. Tez No: 267376
  2. Yazar: GÜLTEN ÖZDEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVGİ SUN KAPUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma, hemşirelerin Yoğun Bakım Ünitelerinde (YBÜ) görülen Ventilatör İlişkili Pnömoniyi (VİP) önlemeye yönelik uygulamalarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Ankara ili belediye sınırları içinde bulunan altı devlet hastanesi ve dört üniversite hastanesinin erişkin YBÜ'lerinde çalışan hemşireler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemine 290 yoğun bakım hemşiresi alınmıştır. Çalışmada araştırmacı tarafından geliştirilen anket formu kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde, iki grubun karşılaştırılmasında Student's t testi, ikiden çok grubun karşılaştırılması için ise varyans analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan hemşirelerin VİP'i önlemeye yönelik uygulamalardan alkollü el antiseptiği kullanımının ve kaf basıncı ölçümünün ortalamanın altında uyguladığı, bunun dışındaki diğer uygulamaların ortalamanın üzerinde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a descriptive study to designate the nursing interventions aimed at preventing Ventilator-Associated Pneumonia (VAP) in Intensive Care Units (ICU). The universe of the study was the nurses working in the adult ICU?s of six state hospitals and four university hospitals within the borders of the city of Ankara. Totally 290 intensive care nurses were included in the study. A questionnaire form developed by the researcher was used in the study. In the statistical analysis of the data, Student?s t test was used to compare two groups, and the variance analysis method was used to compare more than two groups. It was found that the use of alcohol-based hand antiseptic and the measurement of cuff pressure were under the average among the nurses in order to prevent VAP. However, the remaining methods for preventing of VAP were applied above the average.