Düşük doz lazer uygulamalarının ortodontik diş hareketi üzerine etkilerinin incelenmesi
The effect of application of low level laser therapy (LLLT)) on orthodontic tooth movement
  1. Tez No: 267384
  2. Yazar: GHİZLANE GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKEN KOCADERELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı ortodontik tedavi sırasında düşük doz lazer uygulamalarının (DDLT), ortodontik diş hareketi hızı ve dişeti cep sıvısındaki nitrik oksit seviyesi üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesidir. Çalışmaya maksiller birinci premolarları çekilmiş ve kanin dişleri önceden distalize edilmiş 20 hasta dahil edilmiştir. Maksiller lateral kesicilerin retraksiyonu sırasında 0.,3.,7.,14.,21. ve 28. günlerde Ga.Al.As diyot lazer uygulanmıştır. Sol maksiller lateral kesiciler kontrol grubunu oluştururken, sağ maksiller lateral kesiciler lazer uygulama grubunu oluşturmuştur. Lazer uygulama grubunda hem bukkal hem palatinal bölgeden 5'er doz lazer uygulanmıştır (2 servikal-1 orta-2 apikal). Maksiller lateral kesicilerin distalizasiyonu sırasında 80 gr'lık kuvvet uygulayan Nikel-Titanyum sarmal yay kullanılmıştır. Yukarda belirtilen günlerde dişeti cep sıvısı örnekleri alınmış ve biyokimya laboratuvarında nitrik oksit seviyeleri tayin edilmiştir. Verilerin analizi SPSS, 11.5 paket programında yapılmış ve Benferoni ile tekrarlı ölçümlerde varyans analizleri kullanılmıştır. Çalışmamızın sonucunda ortodontik tedavi sırasında düşük doz lazer uygulamasının diş hareketini hızlandırdığı, ancak dişeti cep sıvısındaki nitrik oksit seviyesinde anlamlı istatistiksel değişim görülmediği belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
The aims of this study were to evaluate the effects of application of low level laser therapy (LLLT) (1) on the velocity of orthodontic tooth movement and on the (2) nitric oxide levels at gingival crevicular fluid during orthodontic treatment.The sample consisted of 20 patients whose maxillary first premolars were extracted and canines were distalized before. Ga.Al.As diode laser was applied on 0.,3rd,7th,14th,21st,28th days when the retraction of maxillary lateral incisors were initiated. The maxillary right lateral incisors served as the study group(laser group), whereas the maxillary left lateral incisors served as the control group. The teeth in the laser group received 5 doses of laser application from buccal and 5 doses of laser from the palatal side (2 servical- 1 middle- 2 apical). Nickel-Titanium closed coil springs with a force of 80 gr were used for the distalisation. Gingival crevicular fluid was obtained on the above mentioned days and nitric oxide level was analyzed in biochemistry lab. The data was analyzed at SPSS 11.5 level. Benferoni test and Anova for repeated measurements tests were used. The results of our study showed that application of low level laser therapy accelerated orthodontic tooth movement; there were no statistically significant changes at the nitric oxide levels at the gingival crevicular fluid level during the orthodontic treatment.