Fiber-post ışık geçirgenliğinin dual-cure rezin siman polimerizasyon dönüşümüne ve viskoelastik davranışına etkisinin incelenmesi
Determining the influence of fiber-post light transmission on dual-cured resin cement polymerization and viscoelastic behavior
  1. Tez No: 267395
  2. Yazar: AYÇE DOĞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMHUR ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı, günümüzde kullanılan cam-fiber hazır postların kanal içindeki ışıkla ve kendi kendine polimerize olan (dual-cure) rezin simanın polimerizasyon derinliğini ve zaman içindeki polimerizasyon davranışını nasıl etkilediğini Raman spektroskopi yardımı ile saptamak ve polimerize olan bu simanın fiziksel davranışlarını dinamik mekanik analizör (DMA) ile incelemektir. Çalışmada, 75 adet yarı saydam cam-fiber post ve 25 adet döküm krom-nikel post kullanıldı. Örnekler kök kanalını simule eden silikon kalıplara dual-cure rezin simanla halojen ışık yardımı ile simante edildi. Metal postlar (Grup M) simantasyondan sonra 37±2 °C de 24 saat bekletildi. Fiber postlar 3 gruba ayrıldı. Grup F-1, 37±2 °C de 24 saat; Grup F-15, 37±2 °C de 15 gün ve Grup F-30, 37±2 °C de 30 gün bekletildi. İlk 24 saat sonunda grup F-1 ve grup M örnekleri apikal, orta ve koronal olarak 3 eşit parçaya ayrıldı. Üç farklı derinlikteki rezin siman örnekleri için Raman spektrometre ve DMA analizi gerçekleştirildi. Aynı işlemler 15 gün sonunda grup F-15 için, 30 gün sonunda grup F-30 için gerçekleştirildi. Bu çalışmada M-grubu ve F-1 grubunun apikal, orta ve koronal bölgelerinin karşılaştırmasında, F-1 grubunda daha fazla C=C çift bağın açılarak üç boyutlu çapraz bağlı yapıların arttığı gözlendi. Ayrıca F-1 grubu örnekleri için termal geçişlerin daha yüksek derecelere kayması mekanik özelliklerinin daha iyi olduğunu göstermektedir. Bu sebeple çalışmada kullandığımız fiber postların ışık geçirebilme özelliğinin rezin polimerizasyonuna yardım ettiği söylenebilir. F-1 ve F-15 grupları için; bölgeler arasındaki C=C çift bağ yoğunluk farkı, F-15 ve F-30 gruplarınınkinden fazladır. Bu nedenle geçen zamanla birlikte polimerizasyon dönüşüm miktarının azaldığı söylenebilir. Dual cure rezin simanların sadece ışıkla ya da sadece kimyasal olarak polimerize olması yeterli mekanik ve biyolojik özelliklere sahip olmasını engelleyebilir. Bu nedenle kök kanalında ışık iletimi önemlidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the physical properties of the polymerized dual-cured resin cement by DMA and to evaluate the effect of currently used quartz-fiber posts on the depth of polymerization of dual-cure resin cement by RAMAN spectroscopy and determine the time-dependent changes of physical properties and carbon double bond intensity of the dual-cured resin cement at different polymerization depths. 75 translucent quartz-fiber posts and 25 cast chrome- nickel posts were used in this study. The samples were cemented into special silicon moulds with a dual- cured resin cement and polymerized with halogen light. Metal posts (Group M) was stored at 37±2 °C for 24 hours. Fiber posts were divided into three groups. Group F-1 was stored at 37±2 °C for 24 hours, Group F-15 was stored at 37±2 °C for 15 days and Group F-30 was stored at 37±2 °C for 30 days. After 24 hours, the resin cement upon each of the samples for group M and F-1 were separated to three equal parts as apical, medium and coronal thirds. DMA and Raman Spectroscopy analysis were performed for the resin in the three different depth levels. Same procedures were performed for groups F-15 and F-30 at the end of 15 and 30 days. The values for resin cement in different depths at different days were compared. In this study with group F-1, more C=C double bonds were broken and formed cross linked structure. Additionally, group F-1 showed thermal transition to higher degrees which means better mechanical properties. Therefore it can be said that the fiber posts which were used in this study contributed to polymerization with its light transmission properties. Thermal transition differences and C=C double bond intensity values between group 1 and group 15 were greater than the difference between group 15 and group 30. These findings show all polymerization process do not complete with light and end within 24 hours. With time and under oral thermal conditions a slight amount of additional polymerization process occurs. Polymerization of dual cure resin cements solely by light or chemical activation may prevent acquiring adequate mechanical and biological properties. Therefore, light transmission via root channels is important.