Bireylerde pulpa boyutuna göre belirlenen yaş ile kronolojik yaş arasındaki uyumun panoramik radyograflarda incelenmesi
The examination of the consistency between chronological age and determined age based on pulp size on panoramic radiographs, in living individuals
- Tez No: 267397
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÖZBEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oral Diagnoz ve Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada Kvaal ve diğ.'nin yönteminden yararlanarak pulpa boyutuna göre belirlenen yaş ile kronolojik yaş arasındaki uyum panoramik radyograflarda incelenmiş ve pulpa boyutunun yaş tespitinde kullanılabilirliği değerlendirilmiştir. Örneklem Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Oral Diagnoz ve Radyoloji Anabilim Dalı'na başvuran 14-57 yaş aralığındaki 123 hastanın (75 kadın ve 48 erkek) konvansiyonel panoramik radyograflarıyla oluşturulmuştur. Dijitalize edilen panoramik radyograflar üzerinde altı dişin çeşitli uzunluk ve genişlik ölçümleri yapılarak oranlar elde edilmiştir. Kvaal ve diğ.'nin orijinal ve modifiye regresyon modelleri kullanılarak yaş belirlenmiştir. Gözlemci tutarlılığı, belirlenen yaş ile kronolojik yaş arasındaki uyum ve elde edilen oranların yaş ile ilişkisi istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Belirlenen yaş ile kronolojik yaş arasındaki farkın standart hatası orijinal regresyon modelleri kullanıldığında, 12,17 ile 25,10 yıl; modifiye regresyon modelleri kullanıldığında, 15,71 ile 27,63 yıl arasında değişmiştir. Oranların çoğu kronolojik yaş ile anlamlı ilişki göstermemiştir. Yaş ile anlamlı ilişkisi olan değişkenlerin Pearson korelasyon katsayısı düşük bulunmuştur. Bu parametreler kullanılarak ve cinsiyet dahil edilerek oluşturulan doğrusal regresyon modellerinin açıklayıcılık katsayıları (R2) 0,106-0,305 arasında bulunmuştur. Sonuç olarak dijitalize edilmiş panoramik radyograflarda Kvaal ve diğ.'nin orijinal ve modifiye modelleriyle belirlenen yaş ile kronolojik yaş arasındaki fark yüksektir. Kronolojik yaş ile pulpa boyutunun doğrusal ölçümleri arasındaki ilişki yaş belirleme için yeterli değildir.
Özet (Çeviri)
In the present study the consistency between chronologic age and determined age based on pulp size, utilizing the method of Kvaal et al. was examined on panoramic radiography and the feasibility of pulp size for age determination was evaluated. Samples consisted of 123 conventional panoramic radiographs from 123 patients (75 female and 48 male) with a range from 14 to 57 years of age, who applied to Hacettepe University, Faculty of Dentistry, Department of Oral Diagnosis and Radiology. The various measurements of length and width of six types of teeth on digitalized panoramic radiographs were performed and the ratios were calculated. The age was determined with the original and modified regression models of Kvaal et al. Intraobserver correlation, the consistency between chronological age and determined age, and the correlation between the ratios calculated and chronological age were analyzed statistically. The standard error of difference between chronological age and determined age varied from 12,17 to 25,10 years for original regression models and from 15,71 to 27,63 years for modified regression models. The most of the ratios showed no significant correlation with the chronological age. Pearson correlation coefficients of the variables having significant correlation with age were found lower. The linear regression models were performed using these parameters and including the gender, and the determination coefficients of these models (R2) were found a range from 0,106 to 0,305. In conclusion the difference between chronologic age and the determined age which was calculated using Kvaal et al.?s original and modified models was higher on digitalized panoramic radiographs. The correlation between chronologic age and the linear measurements of pulp size was not sufficient for age determination.